Community Accounting (8.x-4.0-beta14) - en to nl translation catalogue (180 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Transaction ID
nl: Transactienummer

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Payer
nl: Betaler

en: Transactions
nl: Transacties

en: Group
nl: Groep

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Public
nl: Publiek

en: Currency
nl: Valuta

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Types
nl: Soorten

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: Path
nl: Pad

en: Manage
nl: Beheren

en: Display
nl: Weergeven

en: Advanced search
nl: Uitgebreid zoeken

en: States
nl: Statussen

en: User
nl: Gebruiker

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Create
nl: Aanmaken

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Done
nl: Gereed

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Menu link
nl: Menulink

en: Sender
nl: Afzender

en: Roles
nl: Rollen

en: E-mail address
nl: E-mailadres

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Normal
nl: Normaal

en: Up
nl: Omhoog

en: Range
nl: Bereik

en: Income
nl: Inkomsten

en: groups
nl: groepen

en: System
nl: Systeem

en: State
nl: Status

en: Send
nl: Versturen

en: Serial
nl: Serienummer

en: Desc
nl: Aflopend

en: Recipient
nl: Ontvanger

en: Members
nl: Leden

en: Now
nl: Nu

en: Other
nl: Andere

en: Signatures
nl: Handtekeningen

en: Users
nl: Gebruikers

en: more...
nl: meer...

en: Down
nl: Omlaag

en: Authenticated users
nl: Geverifieerde gebruikers

en: Operation
nl: Bewerking

en: Rankings
nl: Rangschikkingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Add user
nl: Gebruiker toevoegen

en: Group members
nl: Groepsleden

en: Pending
nl: In afwachting

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
nl: Geef een geldig e-mailadres op. Alle e-mails van het systeem zullen naar dit adres verzonden worden. Het e-mailadres wordt niet openbaar gemaakt en wordt alleen gebruikt als u een nieuw wachtwoord wilt aanvragen of als u nieuws of herinneringen via e-mail wilt ontvangen.

en: Delimiter
nl: Scheidingsteken

en: ago
nl: geleden

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Period
nl: Punt

en: Entity
nl: Entiteit

en: All time
nl: Totaal

en: Short description
nl: Korte beschrijving

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Reference
nl: Referentie

en: Are you sure?
nl: Weet u het zeker?

en: Max
nl: Maximaal

en: Balance
nl: Balans

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Received
nl: Ontvangen

en: Join
nl: Lid worden

en: Limits
nl: Limieten

en: Apply
nl: Toepassen

en: Journal
nl: Tijdschrift

en: Form name
nl: Formuliernaam

en: Until
nl: Tot

en: Used in
nl: Gebruikt in

en: Raw value
nl: Onbewerkte waarde

en: Participants
nl: Deelnemers

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: Administrator
nl: Beheerder

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Fees
nl: Extra kosten

en: Only of the type(s)
nl: Alleen van type(s)

en: Keyword relevance
nl: Relevantie trefwoord

en: Transaction type
nl: Transactie type

en: Member
nl: Lid

en: Command
nl: Commando

en: Currencies
nl: Valuta's

en: Available currencies
nl: Beschikbare valuta

en: Responses
nl: Ingevulde enquêtes

en: Button text
nl: Knoptekst

en: Save order
nl: Volgorde bewaren

en: Direction
nl: Richting

en: Creator
nl: Maker

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: Notify user of new account
nl: Gebruiker informeren over het nieuwe account

en: Created timestamp
nl: Tijdstip van aanmaken

en: Exclusive
nl: Exclusief

en: Digest
nl: Kort verslag

en: Search index
nl: Zoekindex

en: Link title
nl: Linktitel

en: Requires path.module
nl: Path-module vereist.

en: Add new user
nl: Nieuwe gebruikers toevoegen

en: - Any -
nl: - Alle -

en: Min
nl: Minimaal

en: Created year + month
nl: Aangemaakt jaar + maand

en: Created year
nl: Jaar van aanmaak

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
nl: Zoek op elk van de beide trefwoorden door het toevoegen van <strong>OR</strong> in hoofdletters. Bijvoorbeeld: <strong>hond OR kat</strong>.

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Signature settings
nl: Handtekening instellingen

en: Expenditure
nl: Uitgaven

en: Payees
nl: Diegene die betaald worden

en: Many-to-one
nl: Veel-op-een

en: One-to-many
nl: Een-op-veel

en: Automation
nl: Automatisering

en: Bill
nl: Wetsontwerp

en: Personal
nl: Persoonlijk

en: Since
nl: Sinds

en: Serial number
nl: Serienummer

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Search result
nl: Zoekresultaat

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
nl: Toegestaan zijn: letters, cijfers, spatie, punt, koppelteken, aanhalingsteken of onderstrepingsteken.

en: Group type
nl: Groepstype

en: Select any filter and click on Apply to see results
nl: Selecteer een van de filters en klik op 'Toepassen' om het resultaat te zien

en: Output machine name
nl: Systeemnaam weergeven

en: Requires locale.module
nl: Locale-module vereist

en: Certificate
nl: Certificaat

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Forever
nl: Voor altijd

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Group content type
nl: Groepsinhoudtype

en: Asc
nl: Oplopend

en: Many to one
nl: Veel op één

en: Reply to
nl: Antwoord aan

en: Date in the form of CCYYMMDD.
nl: Datum in de notatie CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
nl: Datum in de notatie YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
nl: Datum in de notatie YYYY.

en: Other account
nl: Ander account

en: Button label
nl: Knoplabel

en: Maximum number of words in titles
nl: Maximaal aantal woorden in de titels.

en: The currency
nl: De valuta

en: @entity_type selection
nl: selectie van @entity_type

en: With selection
nl: Met selectie

en: Create referenced entities if they don't already exist
nl: Maak de gerefereerde entiteiten aan als deze nog niet bestaan

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
nl: De zwaardere links zakken naar beneden en de lichtere links zullen dichter bij de bovenkant in het menu staan.

en: Calculated
nl: Berekend

en: Group role
nl: Rol van de groep

en: Form operations
nl: Formuliertypes

en: Adds users to groups as members.
nl: Voegt gebruikers aan groepen toe.

en: Newest members
nl: Nieuwste leden
