Community Accounting (8.x-4.0-beta3) - en to hi translation catalogue (128 entries)

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Title
hi: शीर्षक

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Transaction ID
hi: लेनदेन आईडी

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Payer
hi: अदाकर्ता

en: Transactions
hi: लेनदेन

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Weight
hi: मान

en: Types
hi: प्रकार

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Open
hi: खुला

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: Path
hi: मार्ग

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Menu
hi: सूची

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: States
hi: अवस्थाएं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Created
hi: निर्मित

en: Create
hi: बनाएँ

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Your name
hi: आपका नाम

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: Sender
hi: प्रेषक

en: To
hi: को

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Normal
hi: सामान्य

en: Up
hi: ऊपर

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: State
hi: अवस्था

en: Send
hi: भेजें

en: Desc
hi: अवरोही

en: Recipient
hi: प्राप्तकर्ता

en: Members
hi: सदस्य

en: Appearance
hi: भेष

en: Signatures
hi: हस्ताक्षर

en: Down
hi: नीचे

en: IP Address
hi: IP पता

en: Template
hi: फर्मा

en: Anonymous users
hi: अनाम उपयोगकर्ता

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Delimiter
hi: सीमाँकक

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Entity
hi: इकाई

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Are you sure?
hi: क्या आपको यकीन है?

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Changed
hi: बदल गया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Privacy
hi: गोपनीयता

en: Ban
hi: प्रतिबंध

en: Apply
hi: लागू करें

en: Form name
hi: फार्म का नाम

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Menu name
hi: मेनू नाम

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Activate
hi: सक्रिय

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Only of the type(s)
hi: सिर्फ इस प्रकार में

en: Keyword relevance
hi: सूचक शब्द

en: Save order
hi: क्रम सुरक्षित करें

en: Direction
hi: दिशा

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Notify user of new account
hi: सदस्य को नये सदस्यत्व की सूचना दें

en: Uses
hi: उपयोग

en: Search index
hi: खोज अनुक्रमणिका

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Personal contact form
hi: व्यक्तिगत संपर्क प्रपत्र

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Serial number
hi: क्रमांक

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Third party settings
hi: तीसरी पार्टी सेटिंग
