Community Accounting (8.x-4.0-beta4) - en to fr translation catalogue (279 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Transaction ID
fr: Identifiant (ID) de transaction

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Payer
fr: Débiteur

en: Private
fr: Privé

en: List
fr: Lister

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Test
fr: Tester

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Open
fr: Ouvert

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Manage
fr: Gérer

en: Display
fr: Affichage

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: States
fr: États

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: Create
fr: Créer

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Done
fr: Terminé

en: Page title
fr: Titre de page

en: Your name
fr: Votre nom

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Sender
fr: Expéditeur

en: To
fr: À

en: Visibility
fr: Visibilité

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Fields
fr: Champs

en: Up
fr: Haut

en: Range
fr: Intervalle

en: Income
fr: Revenus

en: State
fr: État

en: Send
fr: Envoyer

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Payments
fr: Paiements

en: Members
fr: Membres

en: Appearance
fr: Apparence

en: more...
fr: plus...

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Down
fr: Bas

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Template
fr: Gabarit

en: Authenticated users
fr: Utilisateurs authentifiés

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Full name
fr: Nom complet

en: Shared
fr: Partagé

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Pending
fr: En attente

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fr: Une adresse électronique valide. Le système enverra tous les courriels à cette adresse. L'adresse électronique ne sera pas rendue publique et ne sera utilisée que pour la réception d'un nouveau mot de passe ou pour la réception de certaines notifications désirées.

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Workflow
fr: Processus

en: Entity
fr: Entité

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Reference
fr: Référence

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain(e) ?

en: Scope
fr: Étendue

en: Balance
fr: Solde

en: Changed
fr: Modifié

en: View transactions
fr: Voir les transactions

en: Received
fr: Reçu

en: Transaction workflow
fr: Processus de transaction

en: Transaction id
fr: Id de transaction

en: Credit
fr: Crédit

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Join
fr: S'inscrire

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Ban
fr: Bannir

en: Limits
fr: Limites

en: Reason
fr: Raison

en: Statement
fr: Déclaration

en: Apply
fr: Appliquer

en: Form name
fr: Nom du formulaire

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Raw value
fr: Valeur brute

en: Explicit
fr: Explicite

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Mapping
fr: Correspondance

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Activate
fr: Activer

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Local
fr: Locale

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Only of the type(s)
fr: Seulement du ou des types

en: Keyword relevance
fr: Pertinence des mots clés

en: Transaction type
fr: Type de transaction

en: Exchange
fr: Échange

en: Currencies
fr: Devises

en: Responses
fr: Réponses

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: Creator
fr: Créateur

en: Properties
fr: Propriétés

en: Created on
fr: Créé le

en: Notify user of new account
fr: Notifier l'utilisateur de la création de son nouveau compte

en: Uses
fr: Utilisations

en: Your email address
fr: Votre adresse de courriel

en: Colour
fr: Couleur

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Successfully sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient avec succès

en: New user
fr: Nouvel utilisateur

en: Partner
fr: Partenaire

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: Created year
fr: Année de création

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fr: Cherche l'un ou l'autre termes avec <strong>OR</strong> en majuscule. Par exemple : <strong>chats OR chiens</strong>.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Tooltip
fr: Info-bulle

en: - All -
fr: - Tout -

en: Personal contact form
fr: Formulaire de contact personnel

en: Signature settings
fr: Paramètres de signature

en: Currency name
fr: Nom de la devise

en: Gross income
fr: Revenu brut

en: Use the plural
fr: Utiliser le pluriel

en: Expenditure
fr: Dépense

en: Currency Name
fr: Nom de la devise

en: Gross expenditure
fr: Dépenses brutes

en: Carried Forward
fr: Solde reporté

en: Gross Income
fr: Entrées

en: Payee
fr: Personne payée

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Personal
fr: Personnel

en: Value(s)
fr: Valeur(s)

en: Balances
fr: Soldes

en: Serial number
fr: Numéro de série

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %limit messages par période de @interval. Réessayez ultérieurement.

en: Search result
fr: Résultat de la recherche

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés ; la ponctuation n'est pas autorisée à l'exception des points, traits d'union, apostrophes et tirets bas.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionnez n'importe quel filtre et cliquez sur Appliquer pour voir les résultats

en: Balance limits
fr: Limites des soldes

en: Pending transactions
fr: Transactions en attente

en: Given
fr: Prénom

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à l'adresse de courriel du nouvel utilisateur <a href="@url">%name</a>.

en: Output machine name
fr: Afficher le nom système

en: Certificate
fr: Certificat

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Exchanges
fr: Échanges

en: Comma separated usernames
fr: Noms d'utilisateurs séparés par des virgules

en: Total income
fr: Reçu au total

en: Running balance
fr: Solde courant

en: Many to one
fr: Plusieurs vers un

en: Incoming
fr: Entrant

en: Outgoing
fr: Sortant

en: 1st Party
fr: De grès à grès

en: Master
fr: Principal

en: Promiscuity
fr: Promiscuité

en: Trades
fr: Échanges

en: Reply to
fr: Répondre

en: Name of currency
fr: Nom de la monnaie

en: Worth
fr: Valeur

en: Main form
fr: Formulaire principal

en: How will the limits be determined?
fr: Comment seront déterminées les limites?

en: No limits
fr: Aucune limite

en: Formula to calculate minimum limit
fr: Formule utilisée pour calculer la limite minimale.

en: Use the following tokens:
fr: Utiliser les jetons (tokens) suivants :

en: Formula to calculate maximum limit
fr: Formule utilisée pour calculer la limite maximale

en: Formula does not evaluate to a number: @result
fr: Le résultat de la formule n'est pas un nombre: @result

en: the transaction to which this entry is attached
fr: la transaction à laquelle cette entrée est attachée

en: the uid of the signatory
fr: l'uid du signataire

en: Transaction index
fr: Index de la transaction

en: Preview mode
fr: Mode prévisualisation

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Incoming messages from phones
fr: Messages SMS entrants

en: One per line.
fr: Un par ligne.

en: Response for a successful exchange
fr: Réponse pour un échange réussi

en: Transaction form
fr: Formulaire de transaction

en: Transaction forms
fr: Formulaires de transaction

en: Signatory
fr: Signataire

en: Most trades
fr: La plupart des échanges

en: Third party settings
fr: Paramètres des tierces-parties

en: If specified, the language used for getting the mail message and subject.
fr: Si spécifié, le langage utilisé pour faire passer le message et le sujet du courriel.

en: Other account
fr: Autre compte

en: Remote exchange
fr: Échange distant

en: Button label
fr: Étiquette de bouton

en: Sentence
fr: Phrase

en: User experience
fr: Expérience utilisateur

en: Awaiting signature
fr: En attente de signature

en: Transaction is of type
fr: La transaction est de type

en: Transaction types
fr: Types de transaction

en: The serial number of the transaction and dependents
fr: Le numéro de série de la transaction et de ses dépendances

en: Show as part of profile being viewed
fr: Afficher sur le profil en cours de visualisation

en: Show for logged in user
fr: Afficher pour l'utilisateur connecté

en: Transaction signing
fr: Signature de la transaction

en: Transaction type for imported transactions
fr: Type des transactions importées

en: Import transactions for users already on the system.
fr: Importer les transactions pour les utilisateurs déjà dans le système.

en: Rounding
fr: Arrondi

en: Automated
fr: Automatisé

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
fr: Dans le menu, les liens les plus lourds vont descendre et les plus légers seront placés en premier.

en: The timezone of this user.
fr: Le fuseau horaire de cet utilisateur.

en: Calculated
fr: Calculé

en: Send yourself a copy
fr: M'envoyer une copie

en: @label ID
fr: Identifiant (ID) de @label

en: Ban an IP address
fr: Bannir une adresse IP

en: The mail's reply-to address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
fr: L'adresse de réponse du courriel. Laisser la vide pour utiliser l'adresse générale du site.

en: The path '%path' has to start with a slash.
fr: Le chemin '%path' doit commencer par un slash.

en: User @uid saved currency @name
fr: L'utilisateur @uid a enregistré la devise @name

en: @entityname name...
fr: Nom de @entityname...

en: Description of the currency
fr: Description de la devise

en: Delete a transaction
fr: Supprimer une transaction

en: Erase a transaction
fr: Effacer une transaction

en: Save a transaction to disk
fr: Enregister une transaction sur disque

en: View all transactions
fr: Voir toutes les transactions

en: Password is wrong in settings
fr: Le mot de passe est incorrect dans les paramètres

en: Unable to connect to remote server
fr: Impossible de se connecter au serveur distant

en: Show @count members
fr: Afficher @count membres

en: Show @count transactions
fr: Afficher @count transactions

en: Message from @site_name
fr: Message de @site_name

en: @sender (@mail) wrote to you.
fr: @sender (@mail) vous a écrit.

en: Every user is a member of one and only one groups
fr: Chaque utilisateur est un membre d'un et un seul des groupes

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Language used.
fr: Langue utilisée.

en: Welcome, about us, how to join etc.
fr: Bienvenue, autour de nous, comment adhérer etc.

en: A small image
fr: Une petite image

en: The team @ @exchange
fr: L'équipe @exchange

en: (non member) @name
fr: (non membre) @name

en: Make a new currency
fr: Faire une nouvelle devise

en: Use exising currencies
fr: Utiliser des devises existantes

en: Create a new currency.
fr: Créer une nouvelle devise.

en: Nine planets
fr: Neuf planètes

en: One per country
fr: Un par pays

en: percentage using existing currencies
fr: pourcentage utilisant des devises existantes

en: percentage using unique currencies
fr: pourcentage utilisant des devises uniques

en: percentage which are closed
fr: pourcentage qui sont fermés

en: percentage which are disabled
fr: pourcentage qui sont désactivés

en: <strong>Delete all transactions</strong> before generating new content.
fr: <strong>Supprimer toutes les transactions</strong> avant de générer du nouveau contenu.

en: How many transactions would you like to generate?
fr: Combien de transactions voulez-vous générer?

en: What type of transactions
fr: Quel type de transactions

en: Deleted %count transactions.
fr: %count transactions effacées.

en: this is a description
fr: ceci est une description

en: There are no transactions
fr: Il n'y a pas de transactions

en: Briefest indicator of recent transactions
fr: Bref indicateur de transactions récentes

en: All currencies
fr: Toutes les devises

en: Currency(s)
fr: Devise(s)

en: I wait for
fr: J'attends

en: A page generated by views
fr: Une page générée par views

en: @name of @exchange
fr: @name de @exchange

en: by volume
fr: par volume
