Community Accounting (8.x-4.0-beta9) - en to tr translation catalogue (144 entries)

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Transaction ID
tr: İşlem kodu

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Payer
tr: Ödeyen

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Subject
tr: Konu

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Public
tr: Açık

en: Currency
tr: Para birimi

en: Action
tr: Eylem

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Types
tr: Tipler

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Path
tr: Yol

en: Manage
tr: Yönetim

en: Display
tr: Gösterim

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: States
tr: Durumlar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Create
tr: Oluştur

en: Exclude
tr: Çıkar

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Done
tr: Tamam

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Sender
tr: Gönderen

en: Roles
tr: Roller

en: Filter
tr: Süzgeç

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Last access
tr: Son erişim

en: Fields
tr: Alanlar

en: Up
tr: Yukarı

en: Maximum
tr: En fazla

en: Income
tr: Gelir

en: State
tr: Durum

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: Recipient
tr: Alıcı

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Members
tr: Üyeler

en: Week
tr: Hafta

en: Now
tr: Şimdi

en: Signatures
tr: İmzalar

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Down
tr: Aşağı

en: Template
tr: Şablon

en: Authenticated users
tr: Kayıtlı kullanıcılar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Pending
tr: Bekleyen

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
tr: Geçerli bir e-posta adresi. Sistemden gelen tüm e-postalar bu adrese gönderilecektir. E-posta adresi açıklanmayacaktır ve sadece yeni parola istediğinizde veya belli haberleri veya uyarıları e-postayla almak istediğinizde kullanılacaktır.

en: Delimiter
tr: Ayırıcı

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Entity
tr: Nesne

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Reference
tr: Kaynak

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Max
tr: Maks

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Balance
tr: Bakiye

en: Changed
tr: Değişti

en: Received
tr: Alındı

en: Limits
tr: Sınırlar

en: Apply
tr: Uygula

en: Form name
tr: Form adı

en: Until
tr: şu ana kadar

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Minimum
tr: En az

en: Participants
tr: Katılımcılar

en: Mapping
tr: Eşleştirme

en: Administrator
tr: Yönetici

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Only of the type(s)
tr: Sadece bu türün/türlerin

en: Keyword relevance
tr: Anahtar sözcük uygunluğu

en: Transaction type
tr: İşlem tipi

en: Member
tr: Üye

en: Button text
tr: Buton metni

en: Save order
tr: Sıralamayı kaydet

en: Direction
tr: Yön

en: Admin
tr: Yönetim

en: Properties
tr: Özellikler

en: Notify user of new account
tr: Yeni hesabın kullanıcısına haber ver

en: Created timestamp
tr: Zaman damgası oluşturuldu

en: Digest
tr: Özet

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Min
tr: Enaz

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
tr: İki terimden herhangi birini içeren kayıtları aramak için aralarına büyük harflerle <strong>OR</strong> koyun. Örneğin, <strong>kediler OR köpekler</strong>.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Tooltip
tr: Araç ipucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Signature settings
tr: İmza ayarları

en: Since
tr: Başlangıç

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Search result
tr: Arama sonucu

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
tr: Boşluklara izin verilir; nokta, tire, kesme işareti ve alt çizgi dışındaki noktalama işaretlerine izin verilmez.

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: Output machine name
tr: Çıktı makine adı

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: Many to one
tr: Çoktan bire

en: Master
tr: Ana (master)

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Create referenced entities if they don't already exist
tr: Eğer yoksa, başvurulan varlıkları oluştur

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
tr: Menüde daha ağır bağlantılar daha aşağıda olur, daha hafif bağlantılar en üste daha yakın olarak konumlandırılır.

en: @label ID
tr: @label kimliği
