Name Field (8.x-1.0-rc4) - en to nl translation catalogue (67 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Markup
nl: Opmaak

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Required
nl: Verplicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Field
nl: Veld

en: Default
nl: Standaard

en: Link Target
nl: Linkdoel

en: Format
nl: Opmaak

en: hidden
nl: verborgen

en: Components
nl: Componenten

en: Titles
nl: Titels

en: -- none --
nl: -- geen --

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Field type
nl: Veldtype

en: Contains
nl: Bevat

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Plain
nl: Plat

en: Pattern
nl: Patroon

en: Full
nl: Volledig

en: Delimiter
nl: Scheidingsteken

en: Sources
nl: Bronnen

en: Middle
nl: Midden

en: Footnotes
nl: Voetnoten

en: Text field
nl: Tekstveld

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: empty
nl: leeg

en: Family name
nl: Achternaam

en: Raw
nl: Onbewerkt

en: Family
nl: Familie

en: contains
nl: bevat

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Credentials
nl: Referenties

en: Sort options
nl: Sorteeropties

en: Contains any word
nl: Bevat een van de woorden

en: has word
nl: bevat het woord

en: Contains all words
nl: Bevat alle woorden

en: has all
nl: bevat alle

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Middle name
nl: Tussenvoegsel

en: Add format
nl: Opmaak toevoegen

en: attribute
nl: attribuut

en: Field types
nl: Veldtypes

en: Save format
nl: Opmaak opslaan

en: Mr.
nl: Dhr.

en: Ms.
nl: Mevr.

en: Stacked
nl: Gestapeld

en: Given name
nl: Voornaam

en: Autocomplete options
nl: Automatisch aanvullen-opties

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam. Kan alleen kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: Label display for @title
nl: Label voor @title tonen

en: Label display
nl: Labelweergave

en: @name field is required.
nl: @name is een verplicht veld.

en: @title options
nl: @title opties

[ctx: name]
en: <em>et al</em>
nl: <em>e.a.</em>

[ctx: name]
en: et al
nl: e.a.

[ctx: name]
en: and
nl: en

en: Enabled components
nl: Ingeschakelde onderdelen

en: @name also requires the following parts: <em>@components</em>.
nl: De volgende onderdelen van @name zijn ook verplicht: <em>@components</em>.
