Navigation (1.0.0-beta3) - en to ru translation catalogue (82 entries)

en: Pages
ru: Страницы

en: Status
ru: Статус

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Administration
ru: Администрирование

en: Weight
ru: Вес

en: Category
ru: Категория

en: Back
ru: Назад

en: Help
ru: Справка

en: Core
ru: Ядро

en: Region
ru: Область

en: Menu
ru: Меню

en: User
ru: Пользователь

en: Configure
ru: Настроить

en: Files
ru: Файлы

en: Create
ru: Создать

en: Footer
ru: Подвал

en: Visibility
ru: Видимость

en: Roles
ru: Роли

en: Filter
ru: Фильтр

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Display title
ru: Отображать заголовок

en: Navigation
ru: Навигация

en: Provider
ru: Поставщик

en: Log out
ru: Выход

en: Extend
ru: Расширения

en: Plugin
ru: Плагин

en: Shortcuts
ru: Ярлыки

en: Blocks
ru: Блоки

en: Menus
ru: Меню

en: Edit profile
ru: Редактировать профиль

en: About
ru: Информация

en: Logo options
ru: Логотип - настройки

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Starting level
ru: Начальный уровень

en: My Account
ru: Мой профиль

en: Not restricted
ru: Без ограничений

en: Restricted to certain pages
ru: Ограничено для определённых страниц

en: Default logo
ru: Логотип по умолчанию

en: Custom logo
ru: Пользовательский логотип

en: Collapse
ru: Свернуть

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Navigation Settings
ru: Настройки навигации

en: View profile
ru: Просмотреть профиль

en: Navigation settings
ru: Настройки навигации

en: Edit user account
ru: Редактировать учётную запись пользователя

en: Admin info
ru: Информация администратора

en: Visibility Conditions
ru: Условия видимости

en: Visibility Condition
ru: Условие видимости

en: Context assignments
ru: Присвоения контекста

en: Show for the listed pages
ru: Отображать на перечисленных страницах

en: Hide for the listed pages
ru: Скрывать для перечисленных страниц

en: Maximum number of levels
ru: Максимальное количество уровней

en: Menu levels
ru: Уровни меню

en: Broken/Missing
ru: Повреждён/Отсутствует

en: Hide logo
ru: Скрыть логотип

en: @label (disabled)
ru: @label (отключено)

en: Initial visibility level
ru: Начальный уровень видимости

en: Number of levels to display
ru: Количество уровней для отображения

en: This maximum number includes the initial level.
ru: Это максимальное число включает начальный уровень.

en: The "%plugin_id" was not found
ru: "%plugin_id" не найден

en: Navigation logo
ru: Логотип в навигации

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label from the %region region?
ru: Вы действительно хотите удалить @entity-type %label из региона %region?

en: The @entity-type %label has been removed from the %region region.
ru: @entity-type %label был удалён из региона %region.

en: Collapse sidebar
ru: Свернуть боковую панель

en: Expand sidebar
ru: Раскрыть боковую панель

en: New administration navigation
ru: Новая административная навигация

en: Navigation blocks
ru: Блоки навигации.

en: Configure different settings for the Navigation module.
ru: Задать другие настройки модулю Navigation.

en: Manage navigation blocks.
ru: Управление блоками навигации.

en: Access navigation bar
ru: Доступ к панели навигации

en: Administer navigation blocks
ru: Администрирование блоков навигации

en: Select Navigation logo handling
ru: Выберите обработку логотипа в панели навигации

en: Maximum file sizes (bytes)
ru: Максимальный размер файла (байт)

en: Choose logo handling
ru: Выберите обработку логотипа

en: Recommended image dimension 40 x 40 pixels.
ru: Рекомендуемый размер изображения - 40x40 пикселей.

en: Choose custom logo
ru: Выберите логотип

en: Administrative toolbar content
ru: Содержимое панели администрирования

en: Administrative toolbar footer
ru: Подвал панели администрирования

en: More actions
ru: Больше действий
