Navigation (1.0.0-beta1) - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Remove
fr: Retirer

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Back
fr: Précédent

en: Help
fr: Aide

en: Region
fr: Région

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Configure
fr: Configurer

en: Files
fr: Fichiers

en: Create
fr: Créer

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Media
fr: Média

en: Display title
fr: Afficher le titre

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Extend
fr: Extension

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Blocks
fr: Blocs

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

en: About
fr: À propos

en: Logo options
fr: Options du logo

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Starting level
fr: Niveau de départ

en: My Account
fr: Mon compte

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: Restricted to certain pages
fr: Réservé à certaines pages

en: Default logo
fr: Logo par défaut

en: Custom logo
fr: Logo personnalisé

en: Collapse
fr: Replier

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Navigation Settings
fr: Paramètres de navigation

en: View profile
fr: Voir le profil

en: Navigation settings
fr: Paramètres de navigation

en: Edit user account
fr: Modifier le compte utilisateur

en: Admin info
fr: Info admin

en: Visibility Conditions
fr: Conditions de visibilité

en: Visibility Condition
fr: Condition de visibilité

en: Context assignments
fr: Affectations des contextes

en: Show for the listed pages
fr: Afficher pour les pages listées

en: Hide for the listed pages
fr: Masquer pour les pages listées

en: Maximum number of levels
fr: Nombre de niveaux maximum

en: Menu levels
fr: Niveaux de menu

en: Broken/Missing
fr: Défectueux / Manquant

en: Hide logo
fr: Cacher le logo

en: @label (disabled)
fr: @label (désactivé)

en: Initial visibility level
fr: Niveau de visibilité initial

en: Number of levels to display
fr: Nombre de niveaux à afficher

en: This maximum number includes the initial level.
fr: Ce nombre maximum inclus le niveau initial.

en: The "%plugin_id" was not found
fr: Le "%plugin_id" n'a pas été trouvé

en: Navigation logo
fr: Logo de navigation

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label from the %region region?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le @entity-type %label de la région %region ?

en: The @entity-type %label has been removed from the %region region.
fr: Le @entity-type %label a été retiré de la région %region.

en: Collapse sidebar
fr: Replier la barre latérale

en: Expand sidebar
fr: Déplier la barre latérale

en: New administration navigation
fr: Administration par la nouvelle navigation

en: Navigation blocks
fr: Blocs de navigation

en: Configure different settings for the Navigation module.
fr: Configurer les différents paramètres pour le module Navigation.

en: Manage navigation blocks.
fr: Gérer les blocs de navigation

en: Access navigation bar
fr: Accéder à la barre de navigation

en: Administer navigation blocks
fr: Administrer les blocs de navigation

en: Select Navigation logo handling
fr: Sélectionner l'affichage du logo de navigation

en: Maximum file sizes (bytes)
fr: Taille maximale du fichier (octets)

en: Choose logo handling
fr: Sélectionner l'affichage du logo

en: Recommended image dimension 40 x 40 pixels.
fr: Dimensions d'image recommandées 40 x 40 pixels.

en: Choose custom logo
fr: Choisir un logo personnalisé

en: Administrative toolbar content
fr: Contenu de la barre d'outils administrative

en: Administrative toolbar footer
fr: Pied de page de la barre d'outils administrative

en: More actions
fr: Plus d'actions
