Navigation (1.0.0-beta3) - en to pt translation catalogue (77 entries)

en: Pages
pt: Páginas

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Administration
pt: Administração

en: Weight
pt: Peso

en: Category
pt: Categoria

en: Back
pt: Voltar

en: Help
pt: Ajuda

en: Region
pt: Região

en: User
pt: Usuário

en: Configure
pt: Configurar

en: Files
pt: Arquivos

en: Create
pt: Criar

en: Footer
pt: Rodapé

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Filter
pt: Filtrar

en: Media
pt: Mídia

en: Display title
pt: Exibir título

en: Navigation
pt: Navegação

en: Provider
pt: Provedor

en: Log out
pt: Sair

en: Extend
pt: Estender

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Blocks
pt: Blocos

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: About
pt: Sobre

en: Logo options
pt: Opções de logo

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Starting level
pt: Nível inicial

en: My Account
pt: Minha Conta

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: Restricted to certain pages
pt: Restrito para certas páginas

en: Default logo
pt: Logo padrão

en: Custom logo
pt: Logo customizado

en: Collapse
pt: Encolher

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Navigation Settings
pt: Configurações de navegação

en: View profile
pt: Exibir perfil

en: Navigation settings
pt: Configurações de navegação

en: Edit user account
pt: Editar conta de usuário

en: Admin info
pt: Informação de administração

en: Visibility Conditions
pt: Condições de Visibilidade

en: Visibility Condition
pt: Condição de Visibilidade

en: Context assignments
pt: Atribuições de contexto

en: Show for the listed pages
pt: Exibir para as páginas listadas

en: Hide for the listed pages
pt: Ocultar para as páginas listadas

en: Maximum number of levels
pt: Número máximo de níveis

en: Menu levels
pt: Níveis de menu

en: Broken/Missing
pt: Quebrado/Ausente

en: Hide logo
pt: Esconder logo

en: @label (disabled)
pt: @label (desativado)

en: Initial visibility level
pt: Nível de visibilidade inicial

en: Number of levels to display
pt: Número de níveis a serem exibidos

en: This maximum number includes the initial level.
pt: Este número máximo inclui o nível inicial.

en: The "%plugin_id" was not found
pt: O "%plugin_id" não foi encontrado

en: Navigation logo
pt: Logo de navegação

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label from the %region region?
pt: Você tem certeza que deseja remover %label @entity-type da região %region?

en: The @entity-type %label has been removed from the %region region.
pt: O(a) %label @entity-type foi removida da região %region.

en: Collapse sidebar
pt: Recolher barra lateral

en: Expand sidebar
pt: Expandir barra lateral

en: New administration navigation
pt: Nova navegação de administração

en: Navigation blocks
pt: Blocos de navegação

en: Configure different settings for the Navigation module.
pt: Defina configurações diferentes para o módulo de navegação.

en: Manage navigation blocks.
pt: Gerenciar blocos de navegação.

en: Access navigation bar
pt: Barra de navegação de acesso

en: Administer navigation blocks
pt: Administrar blocos de navegação

en: Select Navigation logo handling
pt: Selecione Manipulação do logotipo de navegação

en: Maximum file sizes (bytes)
pt: Tamanhos máximos de arquivo (bytes)

en: Choose logo handling
pt: Escolha o manuseio do logotipo

en: Recommended image dimension 40 x 40 pixels.
pt: Dimensão de imagem recomendada 40 x 40 pixels.

en: Choose custom logo
pt: Escolha um logo customizado

en: Administrative toolbar content
pt: Conteúdo da barra de ferramentas administrativa

en: Administrative toolbar footer
pt: Rodapé da barra de ferramentas administrativa

en: More actions
pt: Mais ações
