Nbox (8.x-1.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (87 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Value
hu: Érték

en: Subject
hu: Tárgy

en: Date
hu: Dátum

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Message
hu: Üzenet

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Label
hu: Címke

en: Move
hu: Mozgatás

en: View
hu: Megtekintés

en: Display
hu: Megjelenítés

en: ID
hu: Azonosító

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: User
hu: Felhasználó

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: Inbox
hu: Bejövő

en: Sender
hu: Feladó

en: Move to folder
hu: Áthelyezés mappába

en: To
hu: Hova

en: Add folder
hu: Mappa létrehozása

en: Published
hu: Közzétéve

en: Authored by
hu: Szerző

en: Desc
hu: Csökk

en: Filter by
hu: Szűrés e szerint:

en: Recipient
hu: Címzett

en: Folder name
hu: Könyvtár neve

en: Sent
hu: Elküldve

en: Folders
hu: Mappák

en: Folder
hu: Mappa

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Avatar
hu: Profilkép

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: to
hu: ide

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Deleted
hu: Törölt

en: Reference
hu: Referencia

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Mark read
hu: Megjelölés olvasottnak

en: unread
hu: olvasatlan

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: read
hu: olvasott

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: types
hu: típusok

en: About
hu: Leírás

en: Sort direction
hu: Rendezés iránya

en: Autocomplete matching
hu: Automatikus kiegészítés módja

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Most recent
hu: Legutóbbi

en: Trash
hu: Kuka

en: Filter settings
hu: Szűrő beállításai

en: Draft
hu: Vázlat

en: Views Bulk Operations
hu: <em>Views Bulk Operations</em>

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: - All -
hu: – Mind –

en: Relative date
hu: Relatív dátum

en: Starred
hu: Csillagozott

en: attachment
hu: csatolmány

en: Thread ID
hu: Szálazonosító

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: An autocomplete text field.
hu: Egy automatikus kiegészítést ellátó szövegmező.

en: Link label to the referenced entity
hu: Link címkéje a hivatkozott entitáshoz

en: Autocomplete (Tags style)
hu: Automatikusan kiegészített (címkézés)

en: Type of item to reference
hu: Hivatkozó elem típusa

en: Reference method
hu: Hivatkozási mód

en: Create referenced entities if they don't already exist
hu: A hivatkozott entitások létrehozása, ha még nem léteznek

en: Sort settings
hu: Rendezés beállításai

en: Include the anonymous user in the matched entities.
hu: Névtelen felhasználó belefoglalása az illeszkedő entitásokba.

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: Default selection handler settings
hu: Alapértelmezett kiválasztáskezelő beállításai

en: Process selected entities in a batch operation
hu: Kiválasztott entitások feldolgozása egy kötegelt műveletben

en: Size of the processing batch
hu: A feldolgozási köteg mérete

en: Display configuration form on a separate page
hu: Beállítási űrlap megjelenítése egy különálló oldalon

en: Title of the action selector form element
hu: A műveletkiválasztó űrlapelem címe

en: Selected actions array
hu: Kiválasztott műveletek tömbje

en: Preliminary configuration array
hu: Előzetes beállítás tömbje

en: Display action options as buttons
hu: Műveleti lehetőségek megjelenítése gombként

en: Clear selection when exposed filters change
hu: Kiválasztások törlése felfedett szűrő módosításakor
