Nbox (8.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (59 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Value
it: Valore

en: Subject
it: Oggetto

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Move
it: Sposta

en: View
it: Visualizza

en: Display
it: Visualizzazione

en: Attachment
it: Allegato

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Sender
it: Mittente

en: To
it: A

en: Published
it: Pubblicato

en: Authored by
it: Creato da

en: Desc
it: Disc

en: Filter by
it: Filtra per

en: Recipient
it: Destinatario

en: Sent
it: Inviato

en: Sort by
it: Ordina per

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Messages
it: Messaggi

en: Deleted
it: Eliminato

en: Reference
it: Riferimento

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Mark read
it: Segna come letto

en: Restore
it: Ripristina

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: types
it: tipi

en: About
it: Informazioni

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Filter settings
it: Impostazioni del filtro

en: Draft
it: Bozza

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: Relative date
it: Data relativa

en: Master
it: Principale

en: An autocomplete text field.
it: Un campo di testo con autocompletamento.

en: Link label to the referenced entity
it: Etichetta del collegamento all'entità messa in relazione

en: Autocomplete (Tags style)
it: Autocompletamento (come per i tag)

en: Type of item to reference
it: Tipo di elemento da porre in relazione

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: Create referenced entities if they don't already exist
it: Crea le entità messe in relazione se non esistono

en: Sort settings
it: Impostazioni ordinamento

en: Include the anonymous user in the matched entities.
it: Includere l'utente anonimo nelle entità corrispondenti.

en: Default selection handler settings
it: Impostazioni predefinite del gestore di selezione
