Nbox (8.x-1.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (66 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Value
ja: 値

en: Subject
ja: 件名

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Move
ja: 移動

en: View
ja: ビュー

en: Display
ja: 表示

en: Attachment
ja: 添付

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Inbox
ja: 受信トレイ

en: Sender
ja: 送信者

en: To
ja: 宛先

en: Add folder
ja: フォルダーを追加

en: Published
ja: 掲載

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Filter by
ja: フィルター

en: Recipient
ja: 受信者

en: Sent
ja: 送信済み

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Messages
ja: メッセージ

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Reference
ja: 参照

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Mark read
ja: 既読にする

en: Restore
ja: 復元

en: read
ja: 読込

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: types
ja: タイプ

en: About
ja: アバウト

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Bundle
ja: バンドル

en: Filter settings
ja: フィルター設定

en: Draft
ja: 下書き

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Relative date
ja: 相対日時

en: Starred
ja: スター付き

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: An autocomplete text field.
ja: 自動補完されるテキストフィールド。

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Autocomplete (Tags style)
ja: 自動補完（タグスタイル）

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: Reference method
ja: 参照方法

en: Create referenced entities if they don't already exist
ja: 参照先のエンティティが存在しなければ作成する

en: Sort settings
ja: 並び順の設定

en: Include the anonymous user in the matched entities.
ja: 一致させるエンティティに匿名ユーザーを含める。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: Default selection handler settings
ja: デフォルトセレクションハンドラー設定
