Nbox (8.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (74 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Value
pt: Valor

en: Subject
pt: Assunto

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: Message
pt: Mensagem

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Rótulo

en: Move
pt: Mover

en: View
pt: Ver

en: Display
pt: Exibição

en: Attachment
pt: Anexo

en: User
pt: Usuário

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: Inbox
pt: Caixa de entrada

en: Sender
pt: Remetente

en: Move to folder
pt: Mover para pasta

en: To
pt: Para

en: Add folder
pt: Adicionar pasta

en: Published
pt: Publicado

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Desc
pt: Decrescente

en: Filter by
pt: Filtrar por

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Sent
pt: Enviado

en: Folders
pt: Pastas

en: Compose
pt: Escrever

en: Folder
pt: Pasta

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: to
pt: para

en: Messages
pt: Mensagens

en: Deleted
pt: Apagado

en: Reference
pt: Referência

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Mark read
pt: Marcar como lido

en: Manage folders
pt: Gerenciar pastas

en: Read
pt: Lida

en: unread
pt: não lida

en: Restore
pt: Recuperar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: types
pt: tipos

en: Mailbox
pt: Caixa de email

en: About
pt: Sobre

en: Sort direction
pt: Sentido da ordenação

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Bundle
pt: Pacote

en: Filter settings
pt: Configurações de filtro

en: Draft
pt: Rascunho

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de preenchimento automático.

en: Link label to the referenced entity
pt: Linkar rótulo para a entidade referenciada

en: Autocomplete (Tags style)
pt: Autocompletar (estilo de tags)

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item para referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Create referenced entities if they don't already exist
pt: Criar entidades referenciadas se elas ainda não existirem

en: Sort settings
pt: Configurações de ordenação

en: Include the anonymous user in the matched entities.
pt: Adiciona o usuário anônimo nas entidades correspondidas.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: Default selection handler settings
pt: Configurações do manipulador de seleção padrão
