Neibers (8.x-2.0) - en to ro translation catalogue (180 entries)

en: Body
ro: Conținut

en: Status
ro: Stare

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: List
ro: Listă

en: Description
ro: Descriere

en: Article
ro: Articol

en: Comments
ro: Comentarii

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: File
ro: Fișier

en: File path
ro: Cale fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Size
ro: Mărime

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Message
ro: Mesaj

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Image
ro: Imagine

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Parent
ro: Părinte

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Archive
ro: Arhivă

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: Menu
ro: Meniu

en: Picture
ro: Imagine

en: Continue
ro: Continuare

en: Created
ro: Creat

en: Create
ro: Crează

en: All
ro: Toate

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Custom
ro: Personalizat

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Revisions
ro: Revizii

en: Message text
ro: Mesaj text

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Add condition
ro: Adaugă condiție

en: Conditions
ro: Condiții

en: Authored by
ro: Autor

en: Sortable
ro: Sortabil

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Align
ro: Aliniere

en: Color
ro: Culoare

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Order
ro: Comandă

en: Template
ro: Șablon

en: Profile
ro: Profil

en: Process
ro: Proces

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Condition
ro: Condiție

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Sources
ro: Surse

en: Front page
ro: Pagina principală

en: Constants
ro: Constante

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Entity
ro: Entitate

en: Revert
ro: Revenire

en: Transition
ro: Tranziție

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Product type
ro: Tip produs

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: Display label
ro: Etichetă de afișare

en: Changed
ro: Schimbat

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Tree
ro: Arbore

en: Tabs
ro: Taburi

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: Translation
ro: Traducere

en: Publish
ro: Publică

en: Audio file
ro: Fișier audio

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: Usage
ro: Utilizare

en: Restore
ro: Restaurează

en: Values
ro: Valori

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: Billing information
ro: Informaţii facturare

en: About
ro: Despre

en: Column
ro: Coloană

en: Default sort
ro: Sortare implicită

en: - Select -
ro: -Selectați-

en: File to import not found.
ro: Fișierul pentru import nu a fost găsit.

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Migration
ro: Migrare

en: Bundle
ro: Pachet

en: Delete all revisions
ro: Ștergeți toate revizuirile

en: Video file
ro: Fișier video

en: Draft
ro: Proiect

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Alert
ro: Alertă

en: Elements
ro: Elemente

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Product attributes
ro: Atribute produs

en: Customer Information
ro: Informații client

en: Archived
ro: Arhivat

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Shipping information
ro: Informații transport

en: Hide empty column
ro: Ascundeți coloana goală

en: Wide
ro: Larg

en: Responsive
ro: Adaptiv

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: User interface translation
ro: Traducerea interfeței utilizatorului

en: Workflow type
ro: Tip de flux de lucru

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Plugin ID
ro: ID-ul plugin-ului

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: Configuration synchronization
ro: Sincronizarea configurației

en: Import and export your configuration.
ro: Importați și exportați configurația dumneavoastră.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Website feedback
ro: Feedback-ul site-ului

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ro: Introduceți o listă separată de virgule. De exemplu: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: @langname revisions for %title
ro: Revizii în @langname pentru %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust

en: Create New Draft
ro: Creați o ciornă nouă

en: Order activity
ro: Activitate comandă

en: Restore to Draft
ro: Reveniți la schiță

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: A locally hosted video file.
ro: Un fișier video găzduit local.
