Neibers (8.x-2.0) - en to cs translation catalogue (163 entries)

en: Body
cs: Text

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Value
cs: Hodnota

en: Type
cs: Typ

en: List
cs: Seznam

en: Description
cs: Popis

en: Article
cs: Článek

en: Comments
cs: Komentáře

en: Action
cs: Akce

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: File
cs: Soubor

en: File path
cs: Cesta souboru

en: Edit
cs: Upravit

en: Size
cs: Velikost

en: None
cs: Žádné

en: Message
cs: Zpráva

en: - None -
cs: - Nic -

en: Image
cs: Obrázek

en: Multiple
cs: Vícenásobná

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Default
cs: Výchozí

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Archive
cs: Archiv

en: Icon
cs: Ikona

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Picture
cs: Obrázek

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Create
cs: Vytvořit

en: Separator
cs: Oddělovač

en: All
cs: Vše

en: Page title
cs: Název stránky

en: Page
cs: Stránka

en: Off
cs: Vypnuto

en: Custom
cs: Vlastní

en: Comment
cs: Komentář

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Revisions
cs: Revize

en: Message text
cs: Text zprávy

en: Field name
cs: Název pole

en: Add condition
cs: Přidat podmínku

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Authored by
cs: Autor

en: Sortable
cs: Lze řadit

en: State
cs: Stav

en: Desc
cs: Sestupně

en: Align
cs: Zarovnání

en: Color
cs: Barvy

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Template
cs: Šablona

en: Profile
cs: Profil

en: Process
cs: Zpracovat

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Condition
cs: Podmínka

en: Are you sure you want to delete %name?
cs: Opravdu smazat %name?

en: Sources
cs: Zdroje

en: Front page
cs: Titulní stránka

en: Create new revision
cs: Vytvořit novou revizi

en: Workflow
cs: Postup práce

en: Revert
cs: Vrátit

en: Your message has been sent.
cs: Vaše zpráva byla odeslána.

en: Product type
cs: Typ produktu

en: Revisions for %title
cs: Revize pro %title

en: Revision
cs: Revize

en: Display label
cs: Zobrazit popisek

en: Changed
cs: Změněno

en: Add type
cs: Přidat typ

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Revision of %title from %date
cs: Revize %title z %date

en: Tabs
cs: Záložky

en: Anonymous user
cs: Anonym

en: Apply
cs: Použít

en: Translation
cs: Překlad

en: Publish
cs: Zveřejnit

en: Audio file
cs: Zvukový soubor

en: Authenticated user
cs: Přihlášený uživatel

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
cs: Opravdu se vrátit k revizi z data %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
cs: Opravdu smazat revizi z data %revision-date?

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Usage
cs: Použití

en: Restore
cs: Obnova

en: Values
cs: Hodnoty

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Default order
cs: Výchozí pořadí

en: Billing information
cs: Fakturační údaje

en: About
cs: Popis

en: Column
cs: Sloupec

en: Default sort
cs: Výchozí řazení

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: File to import not found.
cs: Soubor určený k importu nebyl nalezen.

en: Main navigation
cs: Hlavní navigace

en: No content available.
cs: Žádný obsah není k dispozici.

en: Migration
cs: Migrace

en: Delete all revisions
cs: Smazat všechny revize

en: Video file
cs: Video soubor

en: Draft
cs: Koncept

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Compact
cs: Kompaktní

en: Publishing status
cs: Stav zveřejnění

en: Copy of the revision from %date.
cs: Kopie revize z %date.

en: Powered by Drupal
cs: Běží na Drupalu

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Your virtual face or picture.
cs: Váš avatar nebo profilový obrázek.

en: Alert
cs: Upozornění

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: Current revision
cs: Aktuální revize

en: Customer Information
cs: Informace o zákazníkovi

en: Archived
cs: Archivováno

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: Find and manage content.
cs: Hledat a spravovat obsah.

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
cs: Pro statický obsah typu "O nás" použijte <em>základní stránky</em>.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
cs: Použijte tagy pro seskupení článků podle podobných témat v katergoriích

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
cs: <em>Články</em> lze použít pro stárnoucí obsah, jako jsou novinky, tiskové zprávy nebo blogy.

en: Bulk update
cs: Hromadná aktualizace

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Footer menu
cs: Menu patičky

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Shipping information
cs: Doručovací údaje

en: Hide empty column
cs: Skrýt prázdný sloupec

en: Wide
cs: Široký

en: Responsive
cs: Responzivní

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: No label
cs: Žádný popisek

en: User interface translation
cs: Překlad uživatelského rozhraní

en: Plugin ID
cs: ID pluginu

en: Default comments
cs: Výchozí komentáře

en: Allows commenting on content
cs: Umožňuje komentování obsahu

en: Import and export your configuration.
cs: Import a export konfigurace

en: User account menu
cs: Menu uživatelského účtu

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
cs: Zadejte seznam oddělený čárkami. Například: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML

en: content @type: deleted @label.
cs: obsah @type: smazán @label

en: Max 1300x1300
cs: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
cs: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
cs: Max. 325x325

en: Max 650x650
cs: Max. 650x650

en: Narrow
cs: Úzký

en: Create New Draft
cs: Vytvořit nový návrh

en: Use local files for reusable media.
cs: Zařazuje lokální soubor do knihovny médií k opětovnému použití.

en: Use local images for reusable media.
cs: Zařazuje obrázkový soubor do knihovny médií k opětovnému použití.

en: Entity action
cs: Akce entity
