Neibers (8.x-2.0) - en to id translation catalogue (167 entries)

en: Body
id: Isi

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Article
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: File path
id: Jalur berkas

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: None
id: Tiada

en: Test
id: uji

en: Message
id: Pesan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Image
id: Gambar

en: Multiple
id: Banyak

en: Parent
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Archive
id: Arsip

en: Icon
id: Ikon

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Picture
id: Foto

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Separator
id: Pemisah

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Custom
id: Tersuai

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Revisions
id: Revisi

en: Message text
id: Teks pesan

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Conditions
id: Kondisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Sortable
id: Dapat disortir

en: State
id: Status

en: Align
id: Ratakan

en: Color
id: Warna

en: Anonymous
id: Anonim

en: Order
id: Urutan

en: Profile
id: Profil

en: Process
id: Proses

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Condition
id: Kondisi

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Sources
id: Sumber

en: Front page
id: Halaman depan

en: Constants
id: Konstanta

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: Transition
id: Transisi

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Product type
id: Jenis produk

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Display label
id: Label tampilan

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Tabs
id: Tab

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Client
id: Klien

en: Apply
id: Terapkan

en: Translation
id: Terjemahan

en: Publish
id: Tampilkan

en: Audio file
id: File Audio

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Usage
id: Penggunaan

en: Restore
id: Pulihkan

en: Values
id: Nilai

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Default order
id: Urutan standar

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: About
id: Tentang

en: Column
id: Kolom

en: Default sort
id: Urutan baku

en: - Select -
id: - Pilih -

en: File to import not found.
id: File yang ingin diimpor tidak ditemukan.

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Migration
id: Migrasi

en: Bundle
id: Bundel

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Alerts
id: Peringatan

en: Video file
id: File Video

en: Draft
id: Konsep

en: Platform
id: Perangkat

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Alert
id: Peringatan

en: Status messages
id: Pesan status

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Product attributes
id: Atribut produk

en: Customer Information
id: Informasi Pelanggan

en: Archived
id: Diarsipkan

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Shipping information
id: Alamat pengiriman

en: Hide empty column
id: Sembunyikan kolom kosong

en: Wide
id: Lebar

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: User interface translation
id: Terjemahan antarmuka pengguna

en: Workflow type
id: Tipe Alur kerja

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: Configuration synchronization
id: Sinkronisasi konfigurasi

en: Import and export your configuration.
id: Impor dan ekspor konfigurasi Anda.

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
id: Masukkan daftar -dipisahkan- dengan koma. Sebagai contoh: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Max 1300x1300
id: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
id: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
id: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
id: Maksimum 650x650

en: Narrow
id: Sempit

en: Create New Draft
id: Buat Konsep Baru

en: Order activity
id: Aktivitas pesanan

en: Restore to Draft
id: Mengembalikan ke Konsep

en: Entity action
id: Tindakan entitas
