Neibers (8.x-3.0) - en to fr translation catalogue (192 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: List
fr: Lister

en: Comments
fr: Commentaires

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: File
fr: Fichier

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Test
fr: Tester

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Icon
fr: Icône

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Picture
fr: Image

en: Continue
fr: Continuer

en: Created
fr: Créé

en: Create
fr: Créer

en: Separator
fr: Séparateur

en: All
fr: Tout

en: Off
fr: Désactivé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Revisions
fr: Versions

en: Message text
fr: Texte du message

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Add condition
fr: Ajouter une condition

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Sortable
fr: Classable

en: State
fr: État

en: View all
fr: Voir tout

en: Align
fr: Aligner

en: Color
fr: Couleur

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Order
fr: Ordre

en: Template
fr: Gabarit

en: Profile
fr: Profil

en: Process
fr: Traiter

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Switch
fr: Changer

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Constants
fr: Constantes

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Workflow
fr: Processus

en: Entity
fr: Entité

en: Revert
fr: Rétablir

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Product type
fr: Type de produit

en: Video
fr: Vidéo

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: No.
fr: Non.

en: Display label
fr: Afficher le libellé

en: Changed
fr: Modifié

en: Add type
fr: Ajouter un type

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Tree
fr: Arborescence

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Translation
fr: Traduction

en: Workflow status
fr: Statut du processus

en: Mark
fr: Score

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Server
fr: Serveur

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Usage
fr: Utilisation

en: Values
fr: Valeurs

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: Excel file
fr: Fichier Excel

en: About
fr: À propos

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: File to import not found.
fr: Le fichier à importer n'a pas été trouvé.

en: Memory
fr: Mémoire

en: Sales
fr: Ventes

en: Sign out
fr: Se déconnecter

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Bundle
fr: Type

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Friends
fr: Amis

en: Followers
fr: Abonnés

en: Platform
fr: Plate-forme

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Alert
fr: Alerte

en: Field prefix
fr: Préfixe du champ

en: Field suffix
fr: Suffixe du champ

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Field permissions
fr: Droits sur les champs

en: Box
fr: Boîte

en: Product attributes
fr: Attributs du produits

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Room
fr: Salle

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Sheet
fr: Feuille

en: Implementor
fr: Développeur

en: Master
fr: Principal

en: Hide empty column
fr: Cacher les colonnes vides

en: Wide
fr: Large

en: Excel column
fr: Colonne Excel

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: No label
fr: Aucune étiquette

en: User interface translation
fr: Traduction de l'interface utilisateur

en: Value prefix
fr: Préfixe de valeur

en: Value suffix
fr: Suffixe de valeur

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Navbar
fr: Barre de navigation

en: Workflow type
fr: Type de processus

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: Configuration synchronization
fr: Synchronisation de configuration

en: Import and export your configuration.
fr: Importer et exporter votre configuration.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fr: Saisir une liste en séparant les termes par une virgule. Par exemple : Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Narrow
fr: Étroit

en: Use local files for reusable media.
fr: Utiliser des fichiers locaux en tant que média réutilisable.

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: Entity action
fr: L'entité action

en: A locally hosted audio file.
fr: Un fichier audio hébergé localement.

en: A locally hosted video file.
fr: Un fichier vidéo hébergé localement.

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier
