Neibers (8.x-3.0) - en to it translation catalogue (161 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Article
it: Articolo

en: Comments
it: Commenti

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: File path
it: Percorso del file

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Image
it: Immagine

en: Multiple
it: Multipla

en: Parent
it: Genitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Icon
it: Icona

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Picture
it: Ritratto

en: Continue
it: Continua

en: Created
it: Creato

en: Create
it: Crea

en: Separator
it: Separatore

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Custom
it: Personalizzato

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Revisions
it: Revisioni

en: Message text
it: Testo del messaggio

en: Field name
it: Nome del campo

en: Add condition
it: Aggiungi condizione

en: Conditions
it: Condizioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Sortable
it: Ordinabile

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: View all
it: Visualizza tutti

en: Align
it: Allinea

en: Color
it: Colore

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Order
it: Ordina

en: Profile
it: Profilo

en: Process
it: Esegui

en: Sort by
it: Ordina per

en: Condition
it: Condizione

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Switch
it: Cambia

en: Sources
it: Sorgenti

en: Front page
it: Prima pagina

en: Constants
it: Costanti

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: User Management
it: Gestione Utente

en: Entity
it: Entità

en: Revert
it: Ripristina

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Log out
it: Esci

en: Transition
it: Transizione

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Product type
it: Tipo prodotto

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Display label
it: Mostra etichetta

en: Changed
it: Modificato

en: Add type
it: Aggiungi tipo

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Translation
it: Traduzione

en: Audio file
it: File audio

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Administrator
it: Amministratore

en: Usage
it: Utilizzo

en: Values
it: Valori

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Default order
it: Ordine predefinito

en: About
it: Informazioni

en: Column
it: Colonna

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: File to import not found.
it: Non è stato trovato il file da importare.

en: Sales
it: Vendite

en: Sign out
it: Esci

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Migration
it: Migrazione

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Video file
it: File video

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Alert
it: Avviso

en: Elements
it: Elementi

en: Field prefix
it: Prefisso del campo

en: Field suffix
it: Suffisso del campo

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Product attributes
it: Attributi del prodotto

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Master
it: Principale

en: Hide empty column
it: Nascondere colonna vuota

en: Wide
it: Largo

en: Full HTML
it: HTML completo

en: User interface translation
it: Traduzione dell'interfaccia utente

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: Configuration synchronization
it: Sincronizzazione della configurazione

en: Import and export your configuration.
it: Importa ed esporta la configurazione.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
it: Inserire un elenco separato da virgole. Per esempio: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650

en: Narrow
it: Stretto
