NewsPlus Lite (8.x-1.4) - en to fr translation catalogue (23 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Search
fr: Rechercher

en: Help
fr: Aide

en: Submitted by
fr: Soumis par

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Header
fr: Entête

en: Published
fr: Publié

en: Banner
fr: Bannière

en: ago
fr: il y a

en: on
fr: activé

en: Top Content
fr: Haut de contenu

en: Header Top Left
fr: Haut gauche de l'entête

en: Header Top Right
fr: Haut droit de l'entête

en: wide
fr: large

en: First Sidebar
fr: Première barre latérale

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer Third
fr: Troisième pied de page

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
fr: Un thème flexible, adaptatif, <em>mobile first</em>  permettant le changement de couleur composé de plusieurs régions.
