Nextcloud DAM (1.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (41 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: yes
pt: sim

en: Description
pt: Descrição

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: password
pt: senha

en: Add
pt: Adicionar

en: link
pt: ligação

en: no
pt: não

en: N/A
pt: N/D

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Loop
pt: Ciclo

en: No items selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: Video
pt: Vídeo

en: Document
pt: Documento

en: Relationship
pt: Relação

en: parent
pt: pai

en: Autoplay
pt: Início automático

en: Services
pt: Serviços

en: Item type
pt: Tipo de item

en: About
pt: Sobre

en: pixels
pt: píxeis

en: permissions
pt: permissões

en: label
pt: etiqueta

en: Submit button text
pt: Texto do botão enviar

en: Media type
pt: Tipo de media

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
pt[0]: %action foi aplicada a @count item.
pt[1]: %action foi aplicada a @count itens.

en: Autoplay: %autoplay
pt: Reprodução automática: %autoplay

en: Loop: %loop
pt: Ciclo: %loop

en: Muted: %muted
pt: Silenciado: %muted

en: Muted
pt: Silenciado

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
pt: Sem acesso para executar %action no @entity_type_label %entity_label.

en: Size: %width x %height pixels
pt: Tamanho: %width x %height pixels

en: Apply to selected items
pt: Aplicar aos itens selecionados

en: Show playback controls
pt: Mostrar comandos de reprodução
