Nextcloud DAM (1.0.0-alpha2) - en to cy translation catalogue (20 entries)

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Type
cy: Math

en: yes
cy: ie

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Edit
cy: Golygu

en: Image
cy: Delwedd

en: Name
cy: Enw

en: Add
cy: Ychwanegu

en: Path
cy: Llwybr

en: link
cy: dolen

en: no
cy: na

en: Width
cy: Lled

en: Height
cy: Uchder

en: No items selected.
cy: Dim eitemau wedi eu dewis.

en: Relationship
cy: Perthynas

en: parent
cy: rhiant

en: info
cy: gwybodaeth

en: Submit button text
cy: Cyflwyno botwm testun
