Nextcloud DAM (1.0.0-alpha2) - en to it translation catalogue (29 entries)

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: yes
it: sì

en: Description
it: Descrizione

en: Action
it: Azione

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Add
it: Aggiungi

en: Path
it: Percorso

en: N/A
it: N/D

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Loop
it: Iterazione

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: Document
it: Documento

en: Relationship
it: Relazione

en: parent
it: padre

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: info
it: informazioni

en: About
it: Informazioni

en: pixels
it: pixel

en: permissions
it: permessi

en: label
it: etichetta

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: Invalid URL.
it: URL non valido.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
it[0]: %action eseguita su @count elemento.
it[1]: %action eseguita su @count elementi.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
it: Nessun accesso per eseguire l'azione %action sull'entità @entity_type_label %entity_label.
