Nice Menus (2.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Settings
ja: 設定

en: normal
ja: ノーマル

en: slow
ja: 遅い

en: Animation speed
ja: アニメーション速度

en: fast
ja: 早い

en: Menus
ja: メニュー

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: About
ja: アバウト

en: Nice Menus
ja: ナイスメニュー

en: right: menu items are listed on top of each other and expand to the right
ja: 右: メニュー項目はそれぞれの上部にリストされ、右に拡張されます

en: left: menu items are listed on top of each other and expand to the left
ja: 左: メニュー項目はそれぞれの上部にリストされ、左に拡張されます

en: down: menu items are listed side by side and expand down
ja: 下: メニュー項目は横にリストされ、下に拡張されます

en: Make drop down/flyout CSS menus for site and admin menus.
ja: サイトと管理者メニューにドロップダウン/フライアウトCSSメニューを作成します。

en: Use JavaScript
ja: JavaScriptを使用

en: Mouse delay
ja: マウスのディレイ

en: Advanced: Superfish options
ja: 拡張: Superfishオプション

en: You can change the default Superfish options by filling out the desired values here. These only take effect if the Use JavaScript box above is checked.
ja: ここで必要な値を入力することにより、デフォルトSuperfishオプションを変更できます。これらは上で「JavaScriptを使用」ボックスがチェックされた場合に影響を与えるだけです。

en: The delay in milliseconds that the mouse can remain outside a submenu without it closing.
ja: マウスがサブメニューから外れても閉じずに維持するミリ秒でのディレイ。

en: Speed of the menu open/close animation.
ja: メニューが開閉するアニメーションの速度。

en: The menu parent from which to show a Nice menu.
ja: Nice menuを表示するためのメニューの親。

en: The depth of the menu, i.e. the number of child levels starting with the parent selected above. Leave set to -1 to display all children and use 0 to display no children.
ja: メニューの深さ、例えば、上で選択された親から始まる子のレベルの数。全ての子を表示するには-1に設定し、子を表示しないには0を使用します。
