Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha11) - en to vi translation catalogue (124 entries)

en: Forms
vi: Các biểu mẫu

en: Home
vi: Nhà

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Body
vi: Nội dung

en: Images
vi: Hình ảnh

en: Previous
vi: Trước

en: Next
vi: Tiếp

en: Save configuration
vi: Lưu cấu hình

en: title
vi: tiêu đề

en: Delete
vi: Xóa

en: Submit
vi: Gửi đi

en: content
vi: nội dung

en: Group
vi: Nhóm

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Remove
vi: Xoá

en: Description
vi: Mô tả

en: Disabled
vi: Tắt

en: Enabled
vi: Bật

en: Administration
vi: Quản lý

en: On
vi: Bật

en: Tags
vi: Thẻ

en: ERROR
vi: LỖI

en: Download
vi: Tải về

en: Version
vi: Phiên bản

en: Edit
vi: Sửa

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Reset
vi: Thiết lập lại

en: None
vi: Không có

en: Container
vi: Đồ chứa

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Go to previous page
vi: Đến trang kế trước

en: Go to next page
vi: Đến trang sau

en: Import
vi: Nhập vào

en: Export
vi: Xuất

en: Preview
vi: Xem trước

en: Save
vi: Lưu

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Update
vi: Cập nhật

en: Small
vi: Nhỏ

en: Large
vi: Rộng

en: Add
vi: Thêm

en: Manage
vi: Quản lý

en: Visible
vi: Hiện

en: Theme
vi: Sắc thái

en: User Name
vi: Tên người dùng

en: Upload
vi: Tải lên

en: Picture
vi: Hình ảnh

en: Configure
vi: Cấu hình

en: file
vi: tập tin

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Create
vi: Tạo

en: All
vi: Tất cả

en: Add content
vi: Thêm nội dung

en: Page title
vi: Tiêu đề trang

en: Page
vi: Trang

en: Off
vi: Tắt

en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Roles
vi: Vai trò

en: Filter
vi: Lọc

en: Promoted to front page
vi: Đưa lên trang chủ

en: Normal
vi: Bình thường

en: Advanced
vi: Cao cấp

en: Thumbnail
vi: Ảnh thu nhỏ

en: Desc
vi: Giảm dần

en: Members
vi: Các thành viên

en: General
vi: Tổng quát

en: group
vi: nhóm

en: Log in
vi: Đăng nhập

en: Anonymous
vi: Ẩn danh

en: Provider
vi: Nhà cung cấp

en: Uninstall
vi: Gỡ bỏ

en: Install
vi: Cài đặt

en: Tools
vi: Các công cụ

en: bottom
vi: đáy

en: top
vi: đỉnh

en: left
vi: trái

en: right
vi: phải

en: Static
vi: Tĩnh

en: Close
vi: Đóng

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: show
vi: hiện

en: Department
vi: Phòng ban

en: Hidden
vi: Ẩn

en: Show
vi: Hiện

en: Your message has been sent.
vi: Thông điệp của bạn đã được gửi đi.

en: image
vi: hình ảnh

en: Loading...
vi: Đang nạp...

en: Automatic
vi: Tự động

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Go to first page
vi: Đến trang đầu tiên

en: Go to last page
vi: Đến trang cuối cùng

en: Enter the terms you wish to search for.
vi: Nhập điều kiện tìm kiếm.

en: Add another item
vi: Thêm mục

en: Hide
vi: Ẩn

en: Administrator
vi: Người quản lý

en: Restore
vi: Phục hồi

en: Organization
vi: Tổ chức

en: Offset
vi: Độ dịch

en: Skip to main content
vi: Nhảy đến nội dung

en: Member
vi: Thành viên

en: Error message
vi: Thông báo lỗi

en: Primary tabs
vi: Tab chính

en: Secondary tabs
vi: Thẻ phụ

en: click
vi: nhấn

en: Items per page
vi: Số mục trên một trang

en: - All -
vi: - Tất cả -

en: Circle
vi: Vòng tròn

en: Download feature
vi: Tải về tính năng

en: Drag to re-order
vi: Kéo để sắp xếp lại

en: Powered by Drupal
vi: Sử dụng Drupal

en: Main page content
vi: Nội dung chính của trang

en: (active tab)
vi: (tab hoạt động)

en: Hide summary
vi: Ẩn tóm tắt

en: Edit summary
vi: Sửa tóm tắt

en: Update style
vi: Cập nhật kiểu

en: Add effect
vi: Thêm hiệu ứng

en: auto
vi: tđộng

en: Previous page
vi: Trang trước

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
vi: Sắp xếp lại danh mục theo độ nặng thay vì kéo chúng.

en: Room
vi: Phòng

en: Asc
vi: Tăng dần

en: Master
vi: Chính

en: document
vi: tài liệu
