Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha14) - en to fa translation catalogue (122 entries)

en: Forms
fa: ورقه ها

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Content
fa: محتوا

en: Group
fa: گروه

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: Edit
fa: تدوین

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: None
fa: هیچ

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Manage
fa: مدیریت

en: Visible
fa: نمایان

en: Theme
fa: پوسته

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Picture
fa: تصویر

en: Configure
fa: پیکربندی

en: file
fa: فایل

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Create
fa: ایجاد

en: All
fa: همه

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Custom
fa: سفارشی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Filter
fa: صافی

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: ,
fa: ،

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Desc
fa: نزولی

en: General
fa: عمومی

en: Log in
fa: ورود

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Uninstall
fa: عزل

en: Install
fa: نصب

en: Tools
fa: ابزارها

en: left
fa: چپ

en: right
fa: راست

en: Close
fa: بستن

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Hidden
fa: پنهان

en: Show
fa: نمایش

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: White
fa: سفید

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Apply
fa: تایید

en: Go to first page
fa: برو به صفحه اول

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که میخواهید پیدا کنید،  در اینجا وارد نمایید.

en: Add another item
fa: افزودن عنصر دیگر

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Offset
fa: جابجایی

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Error message
fa: پیغام خطا

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: Drag to re-order
fa: برای بازآرایی بکشید

en: Pagination
fa: صفحه بندی

en: Powered by Drupal
fa: نیرو گرفته از دروپال

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: All content
fa: تمامی محتوا

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Hide summary
fa: مخفی نمودن خلاصه

en: Edit summary
fa: تدوین خلاصه

en: Add effect
fa: افزودن اثر

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Wide
fa: پهن

en: Last page
fa: صفحۀ آخر

en: You have unsaved changes.
fa: شما تغیرات ذخیره نشده دارید

en: Install and set as default
fa: نصب وپیشفرض

en: Submitted by @author_name on @date
fa: تقدیم شده توسط  @author_name در @date

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر

en: User account menu
fa: قائم حساب کابرا

en: Max 650x650
fa: حد اکثر 650x650

en: Narrow
fa: باریک
