Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha20) - en to ar translation catalogue (72 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Pages
ar: الصفحات

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Content
ar: المحتوى

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Closed
ar: مغلق

en: Description
ar: الوصف

en: Last Updated
ar: اخر تحديث

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Download
ar: تحميل

en: view
ar: عرض

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Test
ar: الاختبار

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Open
ar: مفتوح

en: View
ar: عرض

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Updated
ar: التحديث

en: ID
ar: المعرف ID

en: Picture
ar: الصورة

en: User
ar: المستخدم

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page
ar: الصفحة

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Desc
ar: تنازلي

en: Table
ar: جدول

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Clone
ar: استنساخ

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: Clear
ar: مسح

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Results
ar: النتائج

en: Changed
ar: تم التغير

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Complete
ar: تام

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Apply
ar: تطبيق

en: Form
ar: النموذج

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: About
ar: حول

en: Draft
ar: مسودة

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: - All -
ar: - الكل -

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Resource
ar: مصدر

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.

en: Textfield size: @size
ar: حجم حقل النص: @size
