Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha21) - en to cs translation catalogue (93 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Pages
cs: Stránky

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Content
cs: Obsah

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Closed
cs: Zavřená

en: Description
cs: Popis

en: Last Updated
cs: Poslední změna

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Home page
cs: Domovská stránka

en: Download
cs: Stáhnout

en: view
cs: zobrazit

en: Edit
cs: Upravit

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: Open
cs: Otevřené

en: View
cs: Zobrazit

en: Notes
cs: Poznámky

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Picture
cs: Obrázek

en: User
cs: Uživatel

en: Created
cs: Vytvořeno

en: All
cs: Vše

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: Page
cs: Stránka

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: Roles
cs: Role

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Authored by
cs: Autor

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Desc
cs: Sestupně

en: Table
cs: Tabulka

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Clone
cs: Klonovat

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Are you sure you want to delete %name?
cs: Opravdu smazat %name?

en: Clear
cs: Vymazat

en: Your message has been sent.
cs: Vaše zpráva byla odeslána.

en: Results
cs: Výsledky

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: Changed
cs: Změněno

en: Not published
cs: Skryto

en: Review
cs: Revize

en: Complete
cs: Dokončit

en: Submissions
cs: Uložené výsledky

en: Apply
cs: Použít

en: Form
cs: Formulář

en: Application
cs: Aplikace

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Joined
cs: Připojen

en: About
cs: Popis

en: View settings
cs: Zobrazit nastavení

en: Webform submissions
cs: Odeslané webové formuláře

en: Admin
cs: Administrátor

en: Draft
cs: Koncept

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: - All -
cs: - Vše -

en: The maximum length of the field in characters.
cs: Maximální délka pole (počet znaků)

en: Publishing status
cs: Stav zveřejnění

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Your virtual face or picture.
cs: Váš avatar nebo profilový obrázek.

en: All content
cs: Veškerý obsah

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Wide
cs: Široký

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: Text value
cs: Textová hodnota

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.

en: Placeholder: @placeholder
cs: Zástupný symbol: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
cs: %name: nesmí být delší než @max znaků.

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML

en: content @type: deleted @label.
cs: obsah @type: smazán @label

en: Textfield size: @size
cs: Velikost textového pole: @size

en: Max 1300x1300
cs: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
cs: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
cs: Max. 325x325

en: Max 650x650
cs: Max. 650x650

en: Narrow
cs: Úzký
