Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha22) - en to tr translation catalogue (98 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Closed
tr: Kapalı

en: Description
tr: Açıklama

en: Last Updated
tr: Son Güncellenme

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Download
tr: İndir

en: view
tr: görüntüle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Open
tr: Açık

en: View
tr: Görüntüle

en: Notes
tr: Notlar

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Authored by
tr: Yazan

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Desc
tr: Azalan

en: Members
tr: Üyeler

en: Table
tr: Tablo

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Clone
tr: Kopya

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Clear
tr: Temizle

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Changed
tr: Değişti

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Complete
tr: Tamam

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Apply
tr: Uygula

en: Home Page
tr: Anasayfa

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Joined
tr: Katıldı

en: About
tr: Hakkında

en: Member
tr: Üye

en: View settings
tr: Görünüm (View) ayarları

en: Webform submissions
tr: Webform gönderileri

en: Admin
tr: Yönetim

en: Draft
tr: Taslak

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: References
tr: Başvurular

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Group content
tr: Grup içeriği

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Wide
tr: Geniş

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Text value
tr: Metin değeri

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar
