Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha24) - en to fa translation catalogue (91 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Content
fa: محتوا

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Closed
fa: بسته شده

en: Description
fa: توضیحات

en: Public
fa: عمومی

en: Last Updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Home page
fa: صفحه خانگی

en: Download
fa: دانلود

en: view
fa: مشاهده

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Test
fa: آزمایش

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Open
fa: باز

en: View
fa: مشاهده

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Updated
fa: به‌روز

en: Total
fa: مجموع

en: ID
fa: شناسه

en: Picture
fa: تصویر

en: User
fa: کاربر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: All
fa: همه

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Average
fa: میانگین

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Introduction
fa: معرفی

en: Desc
fa: نزولی

en: Members
fa: اعضا

en: Table
fa: جدول

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Clone
fa: تکرار

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Your message has been sent.
fa: پیام شما ارسال شد.

en: Results
fa: نتایج

en: Duplicate
fa: تکرار

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: Applicant
fa: متقاضی

en: Review
fa: بازبینی

en: Complete
fa: کامل

en: Submissions
fa: ارسال‌ها

en: Apply
fa: تایید

en: Form
fa: فرم

en: Drafts
fa: پیش‌نویس‌ها

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Joined
fa: عضو شده

en: About
fa: درباره

en: View settings
fa: تنظیمات نما

en: Decline
fa: رد کردن

en: Admin
fa: مدیر

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: - All -
fa: - همه -

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول فیلد به کاراکتر.

en: All content
fa: تمامی محتوا

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Entity Reference
fa: ارجاع موجودیت

en: Wide
fa: پهن

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fa: متنی که در داخل فیلد نمایش داده می شود تا زمانی که مقداری وارد شود. این راهنمایی معمولاً یک مقدار نمونه یا توضیح مختصری از قالب مورد انتظار است.

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.

en: Textfield size: @size
fa: اندازه فیلد متن: @size

en: Narrow
fa: باریک
