Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha5) - en to pa translation catalogue (232 entries)

en: Home
pa: ਮੁੱਖ

en: User interface
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

en: Body
pa: ਮੁੱਖ ਭਾਗ

en: delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Create a new user account.
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਯੂਜ਼ਰ ਅਕਾਊਂਟ ਬਣਾਓ।

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ

en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: yes
pa: ਹਾਂ

en: List
pa: ਸੂਚੀ

en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Actions
pa: ਐਕਸ਼ਨ

en: disabled
pa: ਆਯੋਗ ਹੈ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: Article
pa: ਲੇਖ

en: Disabled
pa: ਆਯੋਗ

en: Comments
pa: ਟਿੱਪਣੀਆਂ

en: More
pa: ਹੋਰ

en: new
pa: ਨਵਾਂ

en: error
pa: ਗ਼ਲਤੀ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Content types
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਟਾਈਪ

en: Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ

en: view
pa: ਵੇਖੋ

en: Overview
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Advanced options
pa: ਵਿਕਸਿਤ ਵਿਕਲਪ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

en: Search
pa: ਲੱਭੋ

en: Reset
pa: ਰੀ-ਸੈੱਟ

en: Daily
pa: ਰੋਜ਼ਾਨਾ

en: Message
pa: ਸੰਦੇਸ਼

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Weight
pa: ਭਾਰ

en: Required
pa: ਲੋੜੀਦਾ

en: root
pa: ਰੂਟ

en: none
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Category
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: edit
pa: ਸੋਧ

en: Go to previous page
pa: ਪਿਛਲੇ ਸਫੇ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: Go to next page
pa: ਅਗਲੇ ਸਫੇ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: Book
pa: ਕਿਤਾਬ

en: Export
pa: ਨਿਰਯਾਤ

en: Outline
pa: ਆਉਟ-ਲਾਈਨ

en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲ਼ੋ

en: Help
pa: ਮੱਦਦ

en: Default
pa: ਮੂਲ

en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

en: Sunday
pa: ਐਤਵਾਰ

en: Monday
pa: ਸੋਮਵਾਰ

en: Tuesday
pa: ਮੰਗਲ਼ਵਾਰ

en: Wednesday
pa: ਬੁੱਧਵਾਰ

en: Thursday
pa: ਵੀਰਵਾਰ

en: Friday
pa: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

en: High
pa: ਉੱਚ

en: Low
pa: ਘੱਟ

en: View
pa: ਵੇਖੋ

en: History
pa: ਅਤੀਤ

en: Modules
pa: ਮੋਡੀਊਲ

en: forum
pa: ਫੋਰਮ

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: aggregator
pa: ਛਾਬਾ

en: Timestamp
pa: ਟਾਈਮ-ਮੋਹਰ

en: Preview comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਝਲਕ

en: n/a
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Upload
pa: ਅੱਪਲੋਡ

en: Picture
pa: ਤਸਵੀਰ

en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Contact
pa: ਸੰਪਰਕ

en: no
pa: ਨਹੀਂ

en: Node
pa: ਨੋਡ

en: All
pa: ਸਭ

en: Active
pa: ਚਾਲੂ

en: Last post
pa: ਆਖਰੀ ਪੋਸਟ

en: Access denied
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ

en: Page title
pa: ਪੇਜ਼ ਟਾਈਟਲ

en: Page
pa: ਸਫਾ

en: Logo
pa: ਲੋਗੋ

en: User settings
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸੈਟਿੰਗ

en: Drupal
pa: ਡਰੂਪੈਲ

en: Header
pa: ਹੈੱਡਰ

en: Selected
pa: ਚੁਣੇ

en: Your name
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ

en: To
pa: ਵੱਲ

en: From
pa: ਵਲੋਂ

en: Roles
pa: ਰੋਲ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Hostname
pa: ਹੋਸਟ-ਨਾਂ

en: Published
pa: ਪਬਲਿਸ਼ ਕੀਤਾ

en: Signature
pa: ਦਸਤਖਤ

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

en: Promoted to front page
pa: ਮੁੱਖ ਪੇਜ਼ ਉੱਤੇ ਲਾਓ

en: Revisions
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ

en: Last access
pa: ਆਖਰੀ ਵਰਤੋਂ

en: Time zone
pa: ਟਾਈਮ ਜ਼ੋਨ

en: Search settings
pa: ਖੋਜ ਸੈਟਿੰਗ

en: active
pa: ਚਾਲੂ

en: OPML feed
pa: OPML ਫੀਡ

en: Feed overview
pa: ਫੀਡ ਸੰਖੇਪ

en: Items
pa: ਆਈਟਮਾਂ

en: %time left
pa: %time ਬਾਕੀ

en: Performance
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

en: Medium
pa: ਵੱਧ

en: Details
pa: ਵੇਰਵਾ

en: node
pa: ਨੋਡ

en: Tonga
pa: ਟੋਂਗਾ

en: pm
pa: ਸ਼ਾਮ

en: Forum
pa: ਫੋਰਮ

en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Text color
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ

en: Role
pa: ਰੋਲ

en: User login
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਾਗਇਨ

en: Log in
pa: ਲਾਗ ਇਨ

en: Add new comment
pa: ਨਵੀਂ ਟਿੱਪਣੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ

en: Users
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Default front page
pa: ਮੂਲ ਮੁੱਖ ਸਫਾ

en: Uninstall
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ

en: Optional
pa: ਚੋਣਵਾਂ

en: Recent comments
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਟਿੱਪਣੀਆਂ

en: Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Add user
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸ਼ਾਮਲ

en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Allowed HTML tags
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ HTML ਟੈਗ

en: Sources
pa: ਸਰੋਤ

en: Add menu
pa: ਮੇਨੂ ਸ਼ਾਮਲ

en: View user profile.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵੇਖੋ

en: @time ago
pa: @time ਪਹਿਲਾਂ

en: Languages
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Topics
pa: ਵਿਸ਼ੇ

en: Topic
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Edit menu
pa: ਮੇਨੂ ਸੋਧ

en: Publishing options
pa: ਪਬਲਿਸ਼ ਚੋਣਾਂ

en: Locale settings
pa: ਲੋਕੇਲ ਸੈਟਿੰਗ

en: Posts
pa: ਪੋਸਟ

en: Log out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ

en: profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Create new account
pa: ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਬਣਾਓ

en: People
pa: ਲੋਕ

en: Site information
pa: ਸਾਈਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Results
pa: ਨਤੀਜੇ

en: Books
pa: ਕਿਤਾਬਾਂ

en: Forums
pa: ਫੋਰਮ

en: Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

en: Link color
pa: ਲਿੰਕ ਰੰਗ

en: Fiji
pa: ਫਿ਼ਜੀ

en: Menu settings
pa: ਮੇਨੂ ਸੈਟਿੰਗ

en: Protected
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ

en: Comment settings
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਸੈਟਿੰਗ

en: Default options
pa: ਮੁੱਢਲੀਆਂ ਚੋਣਾਂ

en: Contact settings
pa: ਸੰਪਰਕ ਸੈਟਿੰਗ

en: Reset password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਸੈਟ

en: Password strength:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਤਾਕਤ:

en: Passwords match:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦਾ ਹੈ:

en: Anonymous user
pa: ਅਗਿਆਤ ਯੂਜ਼ਰ

en: Go to first page
pa: ਪਹਿਲੇ ਸਫੇ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: Go to last page
pa: ਆਖਰੀ ਸਫੇ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: Save block
pa: ਬਲਾਕ ਸੰਭਾਲੋ

en: Menus
pa: ਮੇਨੂ

en: Add field
pa: ਖੇਤਰ ਸ਼ਾਮਲ

en: Date - newest first
pa: ਮਿਤੀ - ਨਵੀਆਂ ਪਹਿਲਾਂ

en: Date - oldest first
pa: ਮਿਤੀ - ਪੁਰਾਣੀਆਂ ਪਹਿਲਾਂ

en: Save content type
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਟਾਈਪ ਸੰਭਾਲੋ

en: Menu link title
pa: ਮੇਨ ਲਿੰਕ ਟਾਇਟਲ

en: Reply
pa: ਜਵਾਬ

en: New forum topics
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਰਮ ਵਿਸ਼ਾ

en: Page not found
pa: ਸਫਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: - None selected -
pa: - ਕੋਈ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ -

en: My account
pa: ਮੇਰਾ ਅਕਾਊਂਟ

en: Read the latest forum topics.
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਫੋਰਮ ਵਿਸ਼ਾ ਪੜ੍ਹੋ

en: GD library
pa: GD ਲਾਇਬਰੇਰੀ

en: German
pa: ਜਰਮਨ

en: Reports
pa: ਵੇਰਵੇ

en: Web server
pa: ਵੈੱਬ ਸਰਵਰ

en: Translate
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਕਰੋ

en: notice
pa: ਸੂਚਨਾ

en: User account
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਅਕਾਊਂਟ

en: Run cron
pa: ਕਰੋਨ ਚਲਾਓ

en: Status report
pa: ਹਾਲਤ ਵੇਰਵਾ

en: Book outline
pa: ਕਿਤਾਬ ਆਉਟ-ਲਾਈਨ

en: Default comments per page
pa: ਮੂਲ ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਪ੍ਰਤੀ ਸਫਾ

en: Add feed
pa: ਫੀਡ ਸ਼ਾਮਲ

en: File system
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

en: Enter your @s username.
pa: ਆਪਣਾ @s ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Add language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Your page will be a part of the selected book.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਫਾ ਚੁਣੀ ਹੋਈ ਕਿਤਾਬ ਦਾ ਹਿੱਸਾ ਹੋਵੇਗਾ।

en: 0 sec
pa: ੦ ਸਕਿੰਟ

en: Language settings
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਸੈਟਿੰਗ

en: Who's new
pa: ਕੌਣ ਨਵਾਂ ਹੈ

en: Contact form
pa: ਸੰਪਰਕ ਫਾਰਮ

en: Choose language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ

en: Select language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ

en: Standard PHP
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ PHP

en: Unicode library
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ ਲਾਇਬਰੇਰੀ

en: Book page
pa: ਕਿਤਾਬ ਸਫਾ

en: Personal contact form
pa: ਨਿੱਜੀ ਸੰਪਰਕ ਫਾਰਮ

en: Forum topic
pa: ਫੋਰਮ ਵਿਸ਼ਾ

en: Add content type
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਟਾਈਪ ਸ਼ਾਮਲ

en: Author information
pa: ਲੇਖਕ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Search form
pa: ਖੋਜ ਫਾਰਮ

en: User pictures in comments
pa: ਟਿੱਪਣੀਆ ਵਿੱਚ ਯੂਜ਼ਰ ਦੀ ਤਸਵੀਰ

en: Shortcut icon
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਆਈਕਾਨ

en: Shortcut icon settings
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਆਈਟਮ ਸੈਟਿੰਗ

en: Cron ran successfully.
pa: ਕਰੋਨ ਸਫਲਤਾ-ਪੂਰਵਕ ਚੱਲਿਆ

en: Compact mode
pa: ਸੰਖੇਪ ਮੋਡ

en: Date and time
pa: ਮਿਤੀ ਅਤੇ ਸਮਾਂ

en: Who's online
pa: ਕੌਣ ਆਨਲਾਈਨ ਹੈ

en: Enter the password that accompanies your username.
pa: ਆਪਣੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਪਾਸਵਰਡ ਭਰੋ।

[ctx: Long month name]
en: January
pa: ਜਨਵਰੀ

[ctx: Long month name]
en: February
pa: ਫਰਵਰੀ

[ctx: Long month name]
en: March
pa: ਮਾਰਚ

[ctx: Long month name]
en: April
pa: ਅਪ੍ਰੈਲ

[ctx: Long month name]
en: May
pa: ਮਈ

[ctx: Long month name]
en: June
pa: ਜੂਨ

[ctx: Long month name]
en: July
pa: ਜੁਲਾਈ

[ctx: Long month name]
en: August
pa: ਅਗਸਤ

[ctx: Long month name]
en: September
pa: ਸਤੰਬਰ

[ctx: Long month name]
en: October
pa: ਅਕਤੂਬਰ

[ctx: Long month name]
en: November
pa: ਨਵੰਬਰ

[ctx: Long month name]
en: December
pa: ਦਸੰਬਰ
