Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha6) - en to ja translation catalogue (71 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Development
ja: 開発

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Types
ja: タイプ

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Update
ja: 更新

en: Menu
ja: メニュー

en: Picture
ja: 写真

en: All
ja: すべて

en: Update available
ja: アップデートが利用可能です

en: Roles
ja: 役割

en: Desc
ja: 降順

en: Tools
ja: ツール

en: Logout
ja: ログアウト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Add menu
ja: メニューの追加

en: Extend
ja: 機能拡張

en: Permissions
ja: 権限

en: Installed
ja: インストール済み

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Security update
ja: セキュリティアップデート

en: Apply
ja: 適用

en: Add vocabulary
ja: ボキャブラリーを追加

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Index
ja: インデックス

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Reinstall modules
ja: モジュールを再インストール

en: About
ja: アバウト

en: Rebuild menu
ja: メニューの再構築

en: Run cron
ja: cron を実行

en: Run updates
ja: アップデートを実行

en: Module filter
ja: モジュールフィルター

en: Filter the modules list.
ja: モジュールリストを絞り込みます。

en: Uses
ja: 機能

en: Execute PHP Code
ja: PHP コードの実行

en: Theme registry
ja: テーマレジストリ

en: Devel settings
ja: Devel の設定

en: Add link
ja: リンクの追加

en: Add content type
ja: コンテンツタイプの追加

en: Cron ran successfully.
ja: cronが正常に実行されました。

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Flush all caches
ja: すべてのキャッシュをフラッシュ

en: Manage display
ja: 表示管理

en: Add custom block
ja: カスタムブロックを追加

en: Filter modules
ja: モジュールをフィルター

en: Edit permissions
ja: 権限の編集

en: Install new module
ja: 新しいモジュールをインストール

en: Install new theme
ja: 新しいテーマをインストール

en: Administer Module Filter
ja: Module Filter の管理

en: Asc
ja: 昇順

en: Add new view
ja: ビューを追加

en: Master
ja: マスター

en: Add new view mode
ja: 新しいビューモードを追加

en: Manage form display
ja: フォームの表示管理

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: Add new form mode
ja: 新しいフォームモードを追加

en: Add contact form
ja: コンタクトフォームの追加

en: Version: @module-version
ja: バージョン: @module-version

en: Requires: @module-list
ja: @module-list が必要

en: Required by: @module-list
ja: @module-list に必要

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
ja: マシン名: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: Config editor
ja: 構成エディタ

en: State editor
ja: 状態エディタ

en: Entity Info
ja: エンティティ情報

en: Uninstall module
ja: モジュールをアンインストール
