Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha6) - en to pt translation catalogue (101 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Types
pt: Tipos

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Update
pt: Atualizar

en: Picture
pt: Foto

en: All
pt: Tudo

en: Update available
pt: Atualização disponível

en: Roles
pt: Papéis

en: Desc
pt: Decrescente

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: Extend
pt: Estender

en: Permissions
pt: Permissões

en: Installed
pt: Instalado

en: Security update
pt: Atualização de Segurança

en: Apply
pt: Aplicar

en: Add vocabulary
pt: Adicionar vocabulário

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Index
pt: Índice

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: Render cache
pt: Cache de renderização

en: Reinstall modules
pt: Reinstalar módulos

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: About
pt: Sobre

en: Add a new user
pt: Adicionar um novo usuário

en: Rebuild menu
pt: Reconstruir Menu

en: Run cron
pt: Rodar cron

en: Run updates
pt: Rodar atualizações

en: Module filter
pt: Módulo filter

en: Filter the modules list.
pt: Filtra a lista de módulos.

en: Uses
pt: Usos

en: Execute PHP Code
pt: Executar Código PHP

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: Devel settings
pt: Configurações do Devel

en: Add link
pt: Adicionar link

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: Cron ran successfully.
pt: O cron rodou com sucesso.

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Flush all caches
pt: Limpar todos os caches

en: Manage display
pt: Gerenciar exibição

en: Add custom block
pt: Adicionar bloco personalizado

en: Filter modules
pt: Filtrar módulos

en: Edit permissions
pt: Editar permissões

en: Install new module
pt: Instalar novo módulo

en: Install new theme
pt: Instalar novo tema

en: Asc
pt: Ascendente

en: Add new view
pt: Adicionar nova view

en: Master
pt: Principal

en: Add new view mode
pt: Adicionar novo modo de visualização

en: Manage form display
pt: Gerenciar exibição de formulário

en: @enabled of @total
pt: @enabled de @total

en: All caches cleared.
pt: Todos os caches foram limpos.

en: Add a new role
pt: Adicionar um novo papel

en: Custom block library
pt: Biblioteca de blocos personalizados

en: Add new form mode
pt: Adicionar novo modo de formulário

en: Add contact form
pt: Adicionar formulário de contato

en: Static caches
pt: Caches estáticos

en: Documentation D8
pt: Documentação D8

en: Flush Css and Javascript
pt: Limpar CSS e JavaScript

en: List changes
pt: Listar alterações

en: CSS and JavaScript cache cleared.
pt: Cache de CSS e JavasScrip limpos.

en: Version: @module-version
pt: Versão: @module-version

en: Requires: @module-list
pt: Requer: @module-list

en: Required by: @module-list
pt: Requerido por: @module-list

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
pt: Nome de máquina: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: Config editor
pt: Editor de configuração

en: State editor
pt: Editor de estado

en: Entity Info
pt: Informação da entidade

en: The Admin Toolbar greatly improves the user experience for those who regularly interact with the Drupal Toolbar by providing fast, full access to all links in the Drupal Toolbar without having to click to get there.
pt: O Admin Toolbar melhora em muito a experiência do usuário para aqueles que interagem regularmente com a barra de ferramentas do Drupal, fornecendo acesso rápido e completo a todos os links na barra de ferramentas Drupal sem ter que clicar para chegar lá.

en: Provides a drop-down menu interface to the core Drupal Toolbar.
pt: Fornece um menu suspenso para a interface básica da barra de ferramentas do Drupal.

en: The Admin Toolbar Extra Tools module comes packaged with the <a href="https://www.drupal.org/project/admin_toolbar"> Admin Toolbar</a> module and adds functionality to it. The additional functionality is accessed thru extra links on the main administration <a href="https://www.drupal.org/project/toolbar">Toolbar</a>.  Some links to Admin Toolbar Extra Tools administration pages are located at the bottom of this page. For more information, see the <a href="https://www.drupal.org/node/2713693">online documentation for Admin Toolbar</a>
pt: O módulo Admin Toolbar Extra Tools vem empacotado com o módulo <a href="https://www.drupal.org/project/admin_toolbar">Admin Toolbar</a> e adiciona funcionalidade à ele. A funcionalidade adicional é acessada através de links extras na <a href="https://www.drupal.org/project/toolbar">barra de ferramentas</a> de administração principal. Alguns links para páginas de administração do Admin Toolbar Extra Tools estão localizados na parte inferior desta página. Para mais informações, consulte a <a href="https://www.drupal.org/node/2713693">documentação on-line para o Admin Toolbar</a>

en: Uninstall module
pt: Desinstalar módulo

en: Form API field types
pt: Tipos de campo Form API

en: Change records for Drupal core
pt: Alterar registros do core do Drupal

en: D8 API documentation
pt: Documentação da API D8

en: Webprofiler settings
pt: Configurações Webprofiler

en: To use Admin Toolbar Extra Tools just install it like any other module.  There is no other configuration required. The Admin Toolbar functionality can be further extended by installing complimentary modules.  See <a href="https://www.drupal.org/project/admin_toolbar">Admin Toolbar</a> for a complete listing of these complimentary modules.
pt: Para usar o Admin Toolbar Extra Tools basta instalá-lo como qualquer outro módulo. Não é necessária outra configuração. A funcionalidade do Admin Toolbar pode ser ainda mais estendida instalando módulos complementares. Consulte <a href="https://www.drupal.org/project/toolbar">Admin Toolbar</a> para obter uma lista completa desses módulos complementares.

en: Adds menu links to the Admin Toolbar.
pt: Adicionar links do menu no Admin Toolbar.

en: Flush CSS and Javascript
pt: Limpar CSS e Javascript

en: Flush plugins cache
pt: Limpar cache de plugins

en: Flush static cache
pt: Limpar cache estático

en: Flush routing and links cache
pt: Limpar cache de roteamento e de links

en: Flush render cache
pt: Limpar cache de renderização

en: Plugins cache cleared.
pt: Cache de plugins limpo.

en: Static cache cleared.
pt: Cache estático limpo.

en: Routing and links cache cleared.
pt: Cache de roteamento e links limpo.

en: Render cache cleared.
pt: Cache de renderização limpo.

en: The Admin Toolbar module enhances the <a href=":toolbar">Toolbar</a> module by providing fast access to all the administrative links at the top of your site. Admin Toolbar remains a very "lightweight" module by closely integrating with all Toolbar functionality. It can be used in conjunction with all the sub or complimentary modules, listed on <a href="https://www.drupal.org/project/admin_toolbar">Admin Toolbar</a>, for quick access to system commands such as Flush all caches, <a href=":automated_cron">Run cron</a>, Run Updates, etc... For more information, see <a href=":admin_toolbar_documentation">the online documentation for the Admin Toolbar module</a>.
pt: O módulo Admin Toolbar aprimora o módulo <a href=":toolbar">Toolbar</a> fornecendo acesso rápido a todos os links administrativos na parte superior do seu site. O Admin Toolbar continua sendo um módulo muito "leve", integrando-se de perto com todas as funcionalidades do Toolbar. Ele pode ser usado em conjunto com todos os sub-módulos ou módulos complementares listados na página do <a href="https://www.drupal.org/project/admin_toolbar">Admin Toolbar</a> para acesso rápido a comandos do sistema, como limpar todos os caches, <a href=":automated_cron">Executar o cron</a>, Executar atualizações, etc... Para mais informações, consulte <a href=":admin_toolbar_documentation">a documentação on-line do módulo Admin Toolbar</a>.

en: Web Profiler settings
pt: Configurações do Web Profiler

en: Settings for the Module Filter module.
pt: Configurações do módulo Filter.
