Niobi Research Center (8.x-1.0-alpha6) - en to uk translation catalogue (102 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Development
uk: Розробка

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Types
uk: Типи

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Update
uk: Оновити

en: Menu
uk: Меню

en: Picture
uk: Зображення

en: All
uk: Все

en: Update available
uk: З'явилося оновлення

en: Roles
uk: Ролі

en: Desc
uk: Спад

en: Tools
uk: Інструменти

en: Logout
uk: Вихід

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Add menu
uk: Додати меню

en: Extend
uk: Розширення

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Installed
uk: Встановлено

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Security update
uk: Оновлення безпеки

en: Apply
uk: Застосувати

en: Add vocabulary
uk: Додати словник

en: Manage fields
uk: Керувати полями

en: Index
uk: Індекс

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Render cache
uk: Кеш рендеринга

en: Reinstall modules
uk: Переустановити модулі

en: Session viewer
uk: Переглядач сеансів

en: About
uk: Про модуль

en: Add a new user
uk: Додати нового користувача

en: Rebuild menu
uk: Перестворити меню

en: Run cron
uk: Запустити крон

en: Run updates
uk: Запустити оновлення

en: Module filter
uk: Фільтр модулів

en: Filter the modules list.
uk: Фільтрує список модулів.

en: Uses
uk: Використання

en: Execute PHP Code
uk: Виконати PHP-код

en: Theme registry
uk: Реєстр теми

en: Devel settings
uk: Налаштування Devel

en: Add link
uk: Додати посилання

en: No results
uk: Не знайдено

en: Add content type
uk: Додати тип матеріалу

en: Cron ran successfully.
uk: Крон успішно запущено.

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Flush all caches
uk: Очистити весь кеш

en: clear
uk: очистити

en: Manage display
uk: Керувати відображенням

en: Add custom block
uk: Додати власний блок

en: All modules
uk: Всі модулі

en: Filter modules
uk: Фільтр модулів

en: Edit permissions
uk: Редагувати повноваження

en: Install new module
uk: Встановити новий модуль

en: Install new theme
uk: Встановити нову тему

en: Administer Module Filter
uk: Адміністрування Фільтра модулів

en: Configure how Module Filter performs.
uk: Налаштування роботи фільтра модулів.

en: Asc
uk: Зрост

en: Add new view
uk: Додати новий вид

en: Master
uk: Головне

en: Add new view mode
uk: Додати новий режим перегляду

en: Manage form display
uk: Керувати відображенням форми

en: No modules added within the last week.
uk: За останній тиждень жодних модулів не додавалося.

en: @enabled of @total
uk: @enabled з @total

en: All caches cleared.
uk: Всі кеші очищено.

en: Add a new role
uk: Додати нову роль

en: Custom block library
uk: Бібліотека власних блоків

en: Add new form mode
uk: Додати новий режим форми

en: Add contact form
uk: Додати контактну форму

en: Admin Toolbar
uk: Адміністративна панель інструменів

en: Static caches
uk: Статичні кеші

en: Documentation D8
uk: Документація D8

en: Flush Css and Javascript
uk: Очистити Css та Javascript

en: List changes
uk: Список змін

en: CSS and JavaScript cache cleared.
uk: Кеш CSS та JavaScript очищено.

en: Version: @module-version
uk: Версія: @module-version

en: Requires: @module-list
uk: Потребує: @module-list

en: Required by: @module-list
uk: Необхідний для: @module-list

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
uk: Машинна назва: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: Admin Toolbar Extra Tools
uk: Додаткові інструменти адміністративної панелі інструментів

en: Config editor
uk: Редактор конфігурацій

en: State editor
uk: Редактор станів

en: Entity Info
uk: Відомості про сутність

en: Uninstall module
uk: Видалити модуль

en: Form API field types
uk: Типи полів API форм

en: Change records for Drupal core
uk: Запис про зміни для ядра Drupal

en: D8 API documentation
uk: Документація API D8

en: Webprofiler settings
uk: Налаштування вебпрофілера

en: Flush CSS and Javascript
uk: Очистити CSS та Javascript

en: Flush plugins cache
uk: Очистити кеш плаґінів

en: Flush static cache
uk: Очистити статичний кеш

en: Flush routing and links cache
uk: Очистити кеш маршрутизації та посилань

en: Flush render cache
uk: Очистити кеш рендеринга

en: Plugins cache cleared.
uk: Кеш плагінів очищено.

en: Static cache cleared.
uk: Статичні кеші очищено.

en: Routing and links cache cleared.
uk: Кеш шляхів та посилань очищено.

en: Render cache cleared.
uk: Кеш рендеринга очищено.
