Niobi Research Center (8.x-2.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (138 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público(a)

en: Last Updated
pt: Última Atualização

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Home page
pt: Página inicial

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Test
pt: Teste

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Open
pt: Aberto

en: View
pt: Ver

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Notes
pt: Notas

en: Updated
pt: Atualizado

en: Picture
pt: Foto

en: User
pt: Usuário

en: Error
pt: Erro

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Published
pt: Publicado

en: Average
pt: Média

en: Warning
pt: Aviso

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Introduction
pt: Introdução

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Form Settings
pt: Configurações do formulário

en: Members
pt: Membros

en: Table
pt: Tabela

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Clone
pt: Clonar

en: Applications
pt: Aplicações

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Clear
pt: Limpar

en: Accept
pt: Aceitar

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Info
pt: Informações

en: Results
pt: Resultados

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Changed
pt: Alterado

en: Not published
pt: Não publicado

en: Review
pt: Revisão do pedido

en: Complete
pt: Concluído

en: Submissions
pt: Submissões

en: Enable debugging
pt: Ativar depuração (debugging)

en: Apply
pt: Aplicar

en: Add Group
pt: Adicionar Grupo

en: Form
pt: Formulário

en: Application
pt: Aplicativo

en: Drafts
pt: Rascunhos

en: Execute
pt: Executar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Joined
pt: Inscrito

en: About
pt: Sobre

en: Member
pt: Membro

en: Notification
pt: Notificação

en: View settings
pt: Configurações da view

en: Decline
pt: Recusar

en: Webform submissions
pt: Submissões do webform

en: Admin
pt: Administrar

en: Task Name
pt: Nome da Tarefa

en: Draft
pt: Rascunho

en: Trigger
pt: Gatilho

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Resource
pt: Recurso

en: Task Status
pt: Status da Tarefa

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: References
pt: Referências

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Group content
pt: O conteúdo do grupo

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Create @type
pt: Criar @type

en: Wide
pt: Largo

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Basic Page
pt: Página Básica

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: Development settings
pt: Configurações de desenvolvimento

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.

en: Outsider
pt: Forasteiro

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Website feedback
pt: Entre em contato

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size

en: Max 1300x1300
pt: Máx 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Adds users to groups as members.
pt: Adiciona usuários como membros de grupos.
