Niobi Research Center (8.x-2.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (163 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: Subject
fr: Objet

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Download
fr: Téléchargement

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Test
fr: Tester

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Open
fr: Ouvert

en: View
fr: Voir

en: Manage
fr: Gérer

en: Updated
fr: Mis à jour

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Email Message
fr: Message de courriel

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Block
fr: Bloc

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: Warning
fr: Avertissement

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Send
fr: Envoyer

en: Form Settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Members
fr: Membres

en: Table
fr: Tableau

en: Email subject
fr: Sujet du courriel

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Clone
fr: Cloner

en: Applications
fr: Candidatures

en: Sort by
fr: Trier par

en: Department
fr: Département

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Clear
fr: Vider

en: Accept
fr: Accepter

en: Workflow
fr: Processus

en: Email Subject
fr: Sujet du courriel

en: Current Status
fr: État actuel

en: Results
fr: Résultats

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Confirmation URL
fr: URL de confirmation

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Not published
fr: Non publié

en: New
fr: Nouveau

en: Applicant
fr: Candidat

en: Review
fr: Vérifier

en: Return
fr: Retour

en: Complete
fr: Terminé

en: Submissions
fr: Soumissions

en: From Name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Enable debugging
fr: Activer le débogage

en: Apply
fr: Appliquer

en: Add Group
fr: Ajouter un groupe

en: Form
fr: Formulaire

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Execute
fr: Exécuter

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Joined
fr: A rejoint

en: Resend
fr: Renvoyer

en: About
fr: À propos

en: Reports
fr: Rapports

en: Member
fr: Membre

en: Bcc
fr: cci

en: View settings
fr: Paramètres de la vue

en: Decline
fr: Refuser

en: Webform submissions
fr: Soumissions de webform

en: Draft
fr: Brouillon

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Workflow Settings
fr: Paramétrages de processus

en: Cc
fr: cc

en: Not Started
fr: Non commencé

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: From Address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Resource
fr: Ressource

en: Task Status
fr: Etat de la tâche

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: References
fr: Références

en: All content
fr: Tout le contenu

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Group content
fr: Contenu de groupe

en: Master
fr: Principal

en: Submission
fr: Soumission

en: Element title
fr: Titre de l'élément

en: Create @type
fr: Créer @type

en: Wide
fr: Large

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Confirmation Message
fr: Message de confirmation

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Development settings
fr: Paramètres de développement

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Initial email
fr: Courriel initial

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

en: Narrow
fr: Étroit

en: Add @title
fr: Ajouter @title

en: Data (YAML)
fr: Données (YAML)

en: Adds users to groups as members.
fr: Ajoute des utilisateurs aux groupes en tant que membres.

en: This field has been disabled by the plugin to guarantee the functionality that's expected of it.
fr: Ce champ a été désactivé par le plugin pour garantir la fonctionnalité attendue.

en: File(s)
fr: Fichier(s)

en: Basic elements
fr: Eléments de base

en: Customize table
fr: Personnaliser le tableau

en: Member account
fr: Compte membre

en: Delete webform submission
fr: Supprimer la soumission webform

en: Webform status
fr: Statut Webform

en: Tokens related to webform submission.
fr: Jetons (tokens) associés à la soumission de webform.

en: Element key
fr: Clé de l'élément

en: If checked, trigger actions will be displayed onscreen to all users.
fr: Si cochée, les actions du déclencheur seront affichées à l'écran pour tous les utilisateurs.

en: %key is not valid element key.
fr: %key n'est pas un élément clé valide

en: Submission Value
fr: Valeur de soumission

en: @count result for @label | @count results for @label
fr[0]: @count résultat pour @label
fr[1]: @count résultats pour @label

en: Webform Access
fr: Accès Webform

en: Group content User
fr: Contenu de l'utilisateur pour le groupe

en: Draft created
fr: Brouillon créé
