Niobi Research Center (8.x-2.0-alpha5) - en to sv translation catalogue (135 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Pages
sv: Sidor

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Closed
sv: Stängd

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Public
sv: Offentlig

en: Last Updated
sv: Senast uppdaterad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: Edit
sv: Redigera

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: Open
sv: Öppen

en: View
sv: Visa

en: Manage
sv: Hantera

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: User Name
sv: Användarnamn

en: Total
sv: Totalt

en: User
sv: Användare

en: Error
sv: Fel

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page
sv: Sida

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Published
sv: Publicerad

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Warning
sv: Varning

en: Authored by
sv: Författad av

en: Plain text
sv: Ren text

en: Send
sv: Skicka

en: Desc
sv: Fallande

en: Members
sv: Medlemmar

en: Table
sv: Tabell

en: Email subject
sv: Ämnesrad för e-post

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Clone
sv: Klona

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Department
sv: Avdelning

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Clear
sv: Rensa

en: Accept
sv: Accepterar

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Info
sv: Information

en: Results
sv: Resultat

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Confirmation URL
sv: URL för för bekräftelse

en: Changed
sv: Ändrad

en: Completed
sv: Slutförd

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: New
sv: Ny

en: Review
sv: Granska

en: Complete
sv: Slutförd

en: Submissions
sv: Resultat

en: Enable debugging
sv: Aktivera felkodsavsökning

en: Apply
sv: Applicera

en: Form
sv: Formulär

en: Drafts
sv: Utkast

en: Administrator
sv: Administratör

en: Execute
sv: Verkställ

en: Offset
sv: Kompensera

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Joined
sv: Medlem

en: About
sv: Om

en: Reports
sv: Rapporter

en: Notification
sv: Avisering

en: View settings
sv: Inställningar för vy

en: Decline
sv: Avslå

en: Draft
sv: Utkast

en: Workflow Settings
sv: Arbetsflödesinställningar

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: - All -
sv: - Alla -

en: The maximum length of the field in characters.
sv: Det största antalet tecken i fältet.

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: From Address
sv: Adress från

en: Resource
sv: Resurs

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: References
sv: Referenser

en: All content
sv: Allt innehåll

en: Operations links
sv: Länkar till funktioner

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: Group content
sv: Gruppinnehåll

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: Create @type
sv: Skapa @type

en: Wide
sv: Bred

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: Development settings
sv: Utvecklarinställningar

en: Text value
sv: Textvärde

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
sv: Text som visas inuti fältet tills ett värde anges. Detta tips är oftast ett exempelvärde eller en kort beskrivning av det förväntade formatet.

en: Placeholder: @placeholder
sv: Platshållare: @placeholder

en: Initial email
sv: Första e-postadress

en: %name: may not be longer than @max characters.
sv: %name: får inte vara längre än @max tecken.

en: The time that the entity was created.
sv: Tiden då objektet skapades.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Textfield size: @size
sv: Storlek på textfält: @size

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Narrow
sv: Smal

en: Expire Date
sv: Utgångsdatum

en: Basic elements
sv: Grundläggande element

en: Delete webform submission
sv: Radera inskickat webbformulär
