Nivo Slider (8.x-1.3) - en to he translation catalogue (37 entries)

en: Title
he: כותרת

en: Next
he: הבא

en: Save configuration
he: שמירת תצורה

en: Delete
he: מחיקה

en: Description
he: תיאור

en: Weight
he: משקל

en: The configuration options have been saved.
he: ההגדרות נשמרו.

en: Name
he: שם

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Theme
he: ערכת עיצוב

en: Options
he: אפשרויות

en: Published
he: מפורסם

en: Bar
he: סרגל

en: Prev
he: קודם

en: General
he: כללי

en: Configuration
he: הגדרות

en: Navigation
he: ניווט

en: Not installed
he: לא מותקן

en: Rows
he: שורות

en: Random
he: אקראי

en: Transition
he: מעבר שקפים

en: Installed
he: מותקן

en: Usage
he: שימוש

en: Columns
he: עמודות

en: Effect
he: אפקט

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
he: ציינו עמודים תוך שימוש בנתיבים שלהם. הכניסו נתיב אחד בכל שורה. התו '*' הוא תו חופשי (wildcard). דוגמא לנתיבים הם למשל %blog  לעמוד הבלוג ו %blog-wildcard עבור בלוג אישי כלשהו. %front  הוא עבור הדף הראשי.

en: Slides
he: שקפים

en: Image !number: !title
he: שיקופית !number: !title

en: - Default -
he: - ברירת המחדל -

en: Configure slider content.
he: הגדרות למצגת.

en: Use a random starting slide
he: שקופית אקראית בהפעלת המצגת

en: Upload a new slide image
he: העלאת שקופית חדשה

en: The title is used as alternative text for the slide image.
he: הכותרת משמשת כטקסט חלופי לתמונה של השקף.

en: The description will be displayed with the slide image.
he: התיאור יופיע על השקף במצגת.

en: Link slide to URL
he: קישור שקופית לכתובת URL

en: Select a transition. Selecting an option other than %default will force this slide to use the selected transition every time it appears. It overrides all other effect settings.
he: בחירת אפקט מעבר שקופית. בחירת אופציה שונה מ- %default תגרום לשקופית זו להופיע עם האפקט הנבחר תוך התעלמות מכל ההגדרות האחרות.

en: Specify a path or an absolute URL. An example path is %blog for the blog page. An example absolute URL is %url for the Drupal website. %front is the front page.
he: יש להגדיר נתיב או כתובת URL אבסולוטית. לדוגמא, הנתיב %blog עבור הדף של הבלוג. דוגמא לכתובת URL אבסולוטית היא %url עבור האתר של דרופל. יש להשתמש ב-%front עבור דף הבית.
