Nivo Slider (8.x-1.2) - en to hi translation catalogue (20 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Next
hi: अगला

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Delete
hi: मिटायें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Name
hi: नाम

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Theme
hi: थीम

en: Options
hi: विकल्प

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Prev
hi: पिछला

en: General
hi: सामान्य

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Not installed
hi: स्थापित नहीं

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Transition
hi: संक्रमण

en: Installed
hi: संस्थापित
