Noah's Page Builder (2.7.0) - en to hi translation catalogue (117 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Images
hi: चित्र

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Home page
hi: मुख पृष्ठ

en: Tag
hi: अंकितक

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: default
hi: तयशुदा

en: Number
hi: संख्या

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Container
hi: कंटेनर

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Move
hi: चाल

en: Top
hi: ऊपर

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: URL
hi: यूआरएल

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: ID
hi: आईडी

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Created
hi: निर्मित

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: All
hi: सभी

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Bottom
hi: तल

en: Url
hi: URL

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Heading
hi: शीर्षक

en: Up
hi: ऊपर

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Prev
hi: पिछला

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: General
hi: सामान्य

en: Colors
hi: रंग

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Day
hi: दिन

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Color
hi: रंग

en: Repeat
hi: दोहराना

en: Button
hi: बटन

en: Down
hi: नीचे

en: Position
hi: स्थान

en: Close
hi: बंद करे

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Buttons
hi: बटन

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: The message has been sent.
hi: संदेश भेज दिया गया है |

en: Info
hi: जानकारी

en: Add section
hi: अनुभाग जोड़ें

en: Video
hi: वीडियो

en: Style
hi: अंदाज

en: Changed
hi: बदल गया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Apply
hi: लागू करें

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Border Color
hi: बॉर्डर का  रंग

en: Grid
hi: ढांचा

en: Space
hi: जगह

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: About
hi: के बारे में

en: Direction
hi: दिशा

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Card
hi: कार्ड

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: Edit Image
hi: संपादित छवि

en: Shown tabs
hi: दिखाया टैब

en: Select tabs being shown in the block
hi: टैब का चयन ब्लॉक में दिखाया जा रहा है

en: Show primary tabs
hi: प्राथमिक टैब दिखाएं

en: Show secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब दिखाएं

en: Page Container
hi: पृष्ठ कंटेनर
