Node Layout builder (8.x-2.1) - en to ru translation catalogue (74 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: None
ru: Нет

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Settings
ru: Настройки

en: Import
ru: Импортировать

en: Export
ru: Экспортировать

en: Save
ru: Сохранить

en: Font
ru: Шрифт

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Top
ru: Вверху

en: Add
ru: Добавить

en: Audio
ru: Аудио

en: hidden
ru: скрыто

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Section
ru: Раздел

en: Text
ru: Текст

en: Layout
ru: Макет

en: Upload image
ru: Загрузка изображения

en: Node
ru: Материал

en: Bottom
ru: Снизу

en: Url
ru: Url-адрес

en: Success
ru: Успешно

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: node
ru: материал

en: Border
ru: Рамка

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Button
ru: Кнопка

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Close
ru: Закрыть

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: block
ru: блок

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Map
ru: Карта

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Info
ru: Инфо

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: Double
ru: Удвоить

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Dashed
ru: Штрих

en: Solid
ru: Сплошной

en: Groove
ru: Выступ

en: Inset
ru: Внутрь

en: audio
ru: аудио

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: video
ru: видео

en: Select a block
ru: Выбор блока

en: Border style
ru: Тип рамки

en: About
ru: Информация

en: Column
ru: Колонка

en: Margin
ru: Отступ

en: Zoom
ru: Масштабировать

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Row
ru: Строка

en: Primary
ru: Первичный

en: Styles
ru: Стили

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Node fields
ru: Поля материала

en: Grid size
ru: Размер сетки

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Save Layout
ru: Сохранить макет

en: Border width
ru: Ширина рамки

en: Responsive
ru: Адаптивный

en: The entity id.
ru: ID сущности.
