Nodeaccess (8.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (23 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Author
uk: Автор

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Weight
uk: Вага

en: View
uk: Перегляд

en: User
uk: Користувач

en: Role
uk: Роль

en: EDIT
uk: ЗМІНИТИ

en: Give node grants priority
uk: Дати пріоритет дозволам на матеріали

en: If you are only using this access control module, you can safely ignore this. If you are using multiple access control modules, and you want the grants given on individual nodes to override any grants given by other modules, you should check this box.
uk: Ви можете пропустити цей пункт, якщо використовуєте тільки цей модуль керування доступом. Якщо ж ви використовуєте кілька модулів керування доступом, і потрібно, щоб дозволи, дані на окремі матеріали замінили будь-які дозволи, дані іншими модулями, позначте цей пункт.

en: Preserve hidden grants
uk: Зберегти сховані дозволи

en: If you check this box, any hidden grants are preserved when you save grants. Otherwise all grants users are not allowed to view or edit are revoked on save.
uk: Якщо позначено, приховані дозволи будуть захищені при збереженні дозволів. А якщо ні, то, усі дозволи, недоступні для перегляду й редагування скасовуються при збереженні.

en: Allowed Grants
uk: Надані дозволи

en: The selected grants will be listed on individual node grants. If you wish for certain grants to be hidden from users on the node grants tab, make sure they are not selected here.
uk: Обрані дозволи будуть перераховані в окремих дозволах матеріалів. Якщо потрібно сховати певні дозволи від користувачів на вкладці дозволу матеріалів, переконайтеся, що вони не вказані тут.

en: Allowed Roles
uk: Дозволені ролі

en: Show grant tab for this node type
uk: Показати вкладку дозволів для даного типу матеріалів

en: Grants saved.
uk: Дозволи збережені.

en: Allow Role
uk: Дозволити роль

en: Alias
uk: Синонім

en: The settings selected for the node author will define what permissions the node author has. This cannot be changed on individual node grants.
uk: Ці настроювання визначають права доступу автора матеріалу. Їх не можна буде змінити в окремих дозволах матеріалів.

en: DELETE
uk: ВИДАЛИТИ
