Nuxtify (1.0.0-alpha6) - en to hi translation catalogue (41 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Content
hi: सामग्री

en: On
hi: चालू

en: Search
hi: खोज

en: Image
hi: चित्र

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Help
hi: मदद

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Layout
hi: ख़ाका

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Off
hi: बंद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Editor
hi: संपादक

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Dutch
hi: डच

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hi: संग्रहीत

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hi: प्रारूप

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hi: प्रकाशित

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hi: पुरालेख

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hi: नया ड्राफ्ट बनाएं

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hi: प्रकाशित करना
