oEmbed Providers (2.2.0) - en to fr translation catalogue (18 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Edit
fr: Modifier

en: Schemes
fr: Schémas

en: Scheme
fr: Schéma

en: Media
fr: Média

en: General
fr: Général

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Machine name
fr: Nom système

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Provider name
fr: Nom du fournisseur

en: Bucket
fr: Ensemble

en: Endpoints
fr: Extrémités

en: Provider URL
fr: URL du fournisseur

en: The URL @url is not valid.
fr: L'URL @url n'est pas valide.

en: oEmbed source
fr: Source oEmbed

en: Use oEmbed URL for reusable media.
fr: Utiliser des URL oEmbed en tant que médias réutilisables.

en: Remote oEmbed providers could not be retrieved due to error: @error. Using previously stored data. This may contain out of date information.
fr: Les fournisseurs oEmbed distants n'ont pas pu être récupérés en raison de l'erreur : @error. Les données précédemment stockées seront utilisées. Celles-ci peuvent contenir des informations obsolètes.

en: Remote oEmbed providers database returned invalid or empty list. Using previously stored data. This may contain out of date information.
fr: La base de données des fournisseurs oEmbed distants a renvoyé une liste non valide ou vide. Les données précédemment stockées seront utilisées. Celles-ci peuvent contenir des informations obsolètes.
