Open ReadSpeaker (2.0.0-alpha1) - en to de translation catalogue (77 entries)

en: User interface
de: Benutzeroberfläche

en: Content
de: Inhalt

en: Language
de: Sprache

en: On
de: An

en: Download
de: Herunterladen

en: Settings
de: Einstellungen

en: Help
de: Hilfe

en: Top
de: Oben

en: Menu
de: Menü

en: Bottom
de: Unten

en: Off
de: Aus

en: Medium
de: Mittel

en: Domain
de: Domäne

en: General
de: Allgemein

en: Tools
de: Werkzeuge

en: Stop
de: Stopp

en: Alignment
de: Ausrichtung

en: Left
de: Links

en: Right
de: Rechts

en: Slow
de: Langsam

en: Fast
de: Schnell

en: Decrease font size
de: Schrift verkleinern

en: Increase font size
de: Schrift vergrößern

en: Translation
de: Übersetzung

en: Subdomain
de: Subdomäne

en: Offset
de: Versatz

en: Word
de: Wort

en: Customer ID
de: Kundennummer

en: Button text
de: Button-Text

en: Play
de: Wiedergabe

en: Dictionary
de: Wörterbuch

en: Cookie lifetime
de: Lebensdauer des Cookies

en: Cookie name
de: Cookie-Name

en: Sentences
de: Sätze

en: Highlight style
de: Hervorhebungsstil

en: General settings for ReadSpeaker
de: Allgemeine Einstellungen für ReadSpeaker

en: Enter your ReadSpeaker ID
de: Geben Sie Ihre ReadSpeaker-ID ein

en: Select which language your ReadSpeaker account supports.
de: Wählen Sie aus, welche Sprache Ihr ReadSpeaker-Konto unterstützt.

en: Administer Open ReadSpeaker
de: Open ReadSpeaker verwalten

en: Reading area ID
de: ID des Lesebereichs

en: Specify content using HTML ID attribute.
de: Inhalt über HTML-ID-Attribut spezifizieren.

en: Insert ReadSpeaker Enterprise Highlighting to selected node types.
de: Bei ausgewählten Beitragstypen ReadSpeaker-Enterprise-Highlighting einfügen.

en: Control panel
de: Bedienfeld

en: Voice
de: Stimme

en: Button URL
de: Button-URL

en: Button title
de: Button-Titel

en: Ignore selector
de: Ignorieren-Selektor

en: Please write button text here.
de: Button-Text bitte hier eingeben.

en: Reading area of classes
de: Lesebereich der Klassen

en: Specify content using HTML Class attribute(s). For multiple classes use format: class1,class2,class3
de: Inhalt über HTML-Klassenattribut(e) spezifizieren. Bei mehreren Klassen folgendes Format verwenden: class1,class2,class3

en: Enlarge
de: Vergrößern

en: Use POST mode
de: POST-Modus verwenden

en: Enabling this option will POST the html/text to the ReadSpeaker service instead of ReadSpeaker accessing your site, which will make the service work behind password protected pages.
de: Durch Aktivieren dieser Option wird das HTML/der Text per POSTEN an den ReadSpeaker-Dienst gesendet, statt dass ReadSpeaker auf Ihre Site zugreift. Dadurch arbeitet der Dienst hinter kennwortgeschützten Seiten.

en: Specify the title attribute for the ReadSpeaker button.
de: Geben Sie das Titelattribut für die ReadSpeaker-Schaltfläche an.

en: Tokens related to the Open ReadSpeaker module.
de: Open ReadSpeaker Module bezogene Tokens.

en: Configure Open ReadSpeaker settings.
de: Open ReadSpeaker Einstellungen konfigurieren.

en: Allows a user to configure the Open ReadSpeaker settings.
de: Erlaubt Benutzern die Open ReadSpeaker Einstellungen zu konfigurieren.

en: The remote URL of the ReadSpeaker JavaScript
de: Die URL des ReadSpeaker-JavaScripts

en: The remote URL of the ReadSpeaker JavaScript.
de: Die URL des ReadSpeaker-JavaScripts.

en: Open ReadSpeaker is an adaptation from the official module that ReadSpeaker provide.
de: Open ReadSpeaker ist eine Integration des offiziellen Moduls, das ReadSpeaker bereitstellt.

en: Block Config.
de: Block-Konfiguration.

en: Best Admin UX.
de: Beste Admin-UX.

en: You need HTML skills to change the layout.
de: Um das Layout zu ändern, benötigen Sie HTML-Kenntnisse.

en: Supports Enterprise Highlighting & webReader product by ReadSpeaker.
de: Unterstützt Enterprise Highlighting und webReader-Produkte von ReadSpeaker.

en: Related modules
de: Verwandte Module

en: <a href="https://www.drupal.org/project/webreader">webreader</a>(obsolete)
                              Use the hook_node_view to render the button. This mean only show up in node pages.
                              If you use a panel or custom views page this module do not provide any solution to show up the button.
de: <a href="https://www.drupal.org/project/webreader">webreader</a>(veraltet)
    Verwenden Sie hook_node_view, um die Schaltfläche darzustellen. Dies bedeutet, dass sie nur auf Knotenseiten angezeigt wird.
    Wenn Sie ein Panel oder eine benutzerdefinierte Ansichtsseite verwenden, bietet dieses Modul keine Lösung zum Anzeigen der Schaltfläche.

en: CDN of ReadSpeaker link
de: CDN-Link von ReadSpeaker

en: Select the CDN for your region
de: Wählen Sie Ihre CDN-Region aus

en: The customer ID of your ReadSpeaker account.
de: Die Kundenummer Ihres ReadSpeaker Kontos.

en: The CDN region of your ReadSpeaker account.
de: Die CDN-Region Ihres ReadSpeaker Kontos.

en: ReadSpeaker URL can not be empty. Please add in Open ReadSpeaker configuration.
de: Die ReadSpeaker-URL darf nicht leer sein. Bitte fügen Sie sie in der Open ReadSpeaker-Konfiguration hinzu.

en: Open ReadSpeaker settings
de: Open ReadSpeaker Einstellungen

en: The rsConf config object.
de: Das rsConf Konfigurationsobjekt.

en: When set, the user will need to read and confirm a message before the playback can start on first click.
de: Wenn diese Option aktiviert ist, muss der Benutzer eine Nachricht lesen und bestätigen, bevor die Wiedergabe mit dem ersten Klick beginnen kann.

en: How long the settings cookie should survive on the user’s computer, expressed in milliseconds.
de: Wie lange das Einstellungscookie auf dem Computer des Benutzers verbleiben soll, ausgedrückt in Millisekunden.

en: The name of the main cookie that will be used to store users’ personalized settings.
de: Der Name des Hauptcookies, der zum Speichern der personalisierten Benutzereinstellungen verwendet wird.

en: Custom target languages.
de: Benutzerdefinierte Zielsprachen.
