OpenChurch Core (3.0.0-alpha3) - en to id translation catalogue (50 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Author
id: Penulis

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Description
id: Deskripsi

en: Latest Articles
id: Artikel Terakhir

en: Administration
id: Administrasi

en: More
id: Selengkapnya

en: Tags
id: Tag

en: Date
id: Tanggal

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Event
id: Acara

en: Attachment
id: Lampiran

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Location
id: Lokasi

en: Address
id: Alamat

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Map
id: Peta

en: author
id: penulis

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Apply
id: Terapkan

en: Newsletter
id: Kabar berlangganan

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Background image
id: Gambar latar

en: Card
id: Kartu

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Asc
id: Urutan turun

en: Responsive
id: Responsif

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Recent content.
id: Konten terbaru
