OpenChurch Theme (3.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: Content
pt: Conteúdo

en: Search
pt: Buscar

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Footer
pt: Rodapé

en: Custom
pt: Personalizado

en: Details
pt: Detalhes

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Link color
pt: Cor dos links

en: Tabs
pt: Abas

en: Next page
pt: Próxima página

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Content Above
pt: Conteúdo Acima

en: Content Below
pt: Conteúdo Abaixo

en: Next Steps
pt: Próximos Passos

en: Pagination
pt: Paginação

en: Get Started
pt: Comece agora

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Last page
pt: Última página

en: Primary menu
pt: Menu primário

en: First page
pt: Primeira página

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
pt: <em>Você ainda não criou nenhum conteúdo para a página inicial.</em>

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
pt: Drupal é uma plataforma de código aberto para construir experiências digitais incríveis. É feito, usado, ensinado, documentado e comercializado pela <a href="@drupal_community">comunidade drupal.</a> Nossa comunidade é composta por pessoas de todo o mundo com um conjunto compartilhado de <a href="@drupal_values">valores</a>, colaborando juntos de forma respeitosa. Como gostamos de dizer:

en: Come for the code, stay for the community.
pt: Venha para o código, fique pela comunidade.

en: There are a few ways to get started with Drupal:
pt: Há algumas maneiras de começar com o Drupal:

en: <a href="@drupal_user_guide">User Guide:</a> Includes installing, administering, site building, and maintaining the content of a Drupal website.
pt: <a href="@drupal_user_guide">Guia do Usuário:</a> Inclui a instalação, administração, construção de sites e manutenção do conteúdo de um site Drupal.

en: <a href="@create_content">Create Content:</a> Want to get right to work? Start adding content. <strong>Note:</strong> the information on this page will go away once you add content to your site. Read on and bookmark resources of interest.
pt: <a href="@create_content">Criar conteúdo:</a> Quer ir direto ao trabalho? Comece adicionando conteúdo. <strong>Nota:</strong> as informações nesta página desaparecerão assim que você adicionar conteúdo ao seu site. Continue lendo e marque recursos de interesse.

en: <a href="@drupal_extend">Extend Drupal:</a> Drupal’s core software can be extended and customized in remarkable ways. Install additional functionality and change the look of your site using addons contributed by our community.
pt: <a href="@drupal_extend">Estender o Drupal:</a> O core do software do Drupal pode ser estendido e personalizado de maneiras notáveis. Instale funcionalidades adicionais e altere a aparência do seu site usando módulos contribuídos por nossa comunidade.

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
pt: Guarde esses links para nossos grupos comunitários ativos e recursos de suporte do Drupal.

en: <a href="@drupal_global_training_days">Global Training Days:</a> Helpful information for evaluating Drupal as a framework and as a career path. Taught in your local language.
pt: <a href="@drupal_global_training_days">Dias Globais de Treinamento:</a> Informações úteis para avaliar o Drupal como uma estrutura e como um caminho de carreira. Realizado em seu idioma local.

en: <a href="@drupal_events">Upcoming Events:</a> Learn and connect with others at conferences and events held around the world.
pt: <a href="@drupal_events">Próximos Eventos:</a> Aprenda e conecte-se com outras pessoas em conferências e eventos realizados ao redor do mundo.

en: <a href="@drupal_community">Community Page:</a> List of key Drupal community groups with their own content.
pt: <a href="@drupal_community">Página da Comunidade:</a> Lista dos principais grupos da comunidade Drupal com seu próprio conteúdo.

en: Get support and chat with the Drupal community on <a href="@drupal_slack">Slack</a> or <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. When you’re looking for a solution to a problem, go to <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.
pt: Obtenha suporte e converse com a comunidade Drupal no <a href="@drupal_slack">Slack</a> ou <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. Quando você está procurando uma solução para um problema, vá para <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.

en: Hero (full width)
pt: Hero (largura total)

en: Congratulations and welcome to the Drupal community.
pt: Parabéns e bem-vindo a comunidade Drupal.
