OpenChurch Theme (3.0.0-alpha2) - en to pl translation catalogue (34 entries)

en: Content
pl: Zawartość

en: Search
pl: Szukaj

en: Go to previous page
pl: Przejdź do poprzedniej strony

en: Go to next page
pl: Przejdź do następnej strony

en: Breadcrumb
pl: Ścieżka nawigacyjna

en: Footer
pl: Stopka

en: Custom
pl: Własne

en: Details
pl: Szczegóły

en: Add new comment
pl: Dodaj komentarz

en: Sidebar
pl: Pasek boczny

en: Read More
pl: Czytaj więcej

en: Link color
pl: Kolor odnośników

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Next page
pl: Następna strona

en: Go to first page
pl: Przejdź do pierwszej strony

en: Go to last page
pl: Przejdź do ostatniej strony

en: Skip to main content
pl: Przejdź do treści

en: Primary tabs
pl: Zakładki podstawowe

en: Secondary tabs
pl: Zakładki dodatkowe

en: Content Above
pl: Treść powyżej

en: Content Below
pl: Treść poniżej

en: Next Steps
pl: Kolejne kroki

en: Pagination
pl: Stronicowanie

en: Get Started
pl: Zaczynamy

en: Highlighted
pl: Wyróżnione

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: Last page
pl: Ostatnia strona

en: Primary menu
pl: Menu główne

en: First page
pl: Pierwsza strona

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
pl: <em>Nie stworzyłeś jeszcze żadnej zawartości, która ma być wyświetlana na stronie głównej</em>

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
pl: Drupal to platforma typu open source do budowania niesamowitych doświadczeń cyfrowych. Jest tworzony, używany, objaśniany, dokumentowany i promowany przez <a href="@drupal_community"> społeczność Drupala </a>. Naszą społeczność tworzą ludzie z całego świata, których łączy wspólny system <a href="@drupal_values"> wartości </a> i wzajemy szacunek. Lubimy mawiać:

en: Come for the code, stay for the community.
pl: Przyjdź po kod, zostań dla społeczności.

en: There are a few ways to get started with Drupal:
pl: Jest kilka sposobów na rozpoczęcie pracy z Drupalem

en: Congratulations and welcome to the Drupal community.
pl: Gratulujemy i witamy w społeczności Drupala.
