OpenChurch Theme (3.0.0-alpha5) - en to id translation catalogue (37 entries)

en: Content
id: Konten

en: Search
id: Pencarian

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Details
id: Rincian

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Read More
id: Selengkapnya

en: Link color
id: Warna tautan

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Content Above
id: Konten Di Atas

en: Content Below
id: Konten Di Bawah

en: Next Steps
id: Langkah-langkah berikutnya

en: Get Started
id: Memulai

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Primary menu
id: Menu utama

en: First page
id: Halaman pertama

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
id: <em>Anda belum membuat konten halaman depan.</em>

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
id: Drupal adalah platform sumber terbuka untuk membangun pengalaman digital yang menakjubkan. Platform ini dibuat, digunakan, diajarkan, didokumentasikan, dan disebarkanluaskan oleh <a href="@drupal_community">komunitas Drupal</a>. Komunitas kami terdiri dari orang-orang dari seluruh dunia dengan <a href="@drupal_values">nilai-nilai</a> yang sama, yang berkolaborasi bersama dengan cara yang saling menghargai. Seperti yang sering kami katakan:

en: Come for the code, stay for the community.
id: Datang untuk kode, tinggal untuk komunitas.

en: There are a few ways to get started with Drupal:
id: Ada beberapa cara untuk memulai dengan Drupal:

en: <a href="@drupal_user_guide">User Guide:</a> Includes installing, administering, site building, and maintaining the content of a Drupal website.
id: <a href="@drupal_user_guide">Panduan Pengguna:</a> Termasuk menginstal, mengelola, membangun situs, dan memelihara konten situs web Drupal.

en: <a href="@create_content">Create Content:</a> Want to get right to work? Start adding content. <strong>Note:</strong> the information on this page will go away once you add content to your site. Read on and bookmark resources of interest.
id: <a href="@create_content">Buat Konten:</a> Ingin langsung bekerja? Mulailah menambahkan konten. <strong>Catatan:</strong> informasi pada halaman ini akan hilang setelah Anda menambahkan konten ke situs Anda. Baca terus dan tandai sumber daya yang menarik.

en: <a href="@drupal_extend">Extend Drupal:</a> Drupal’s core software can be extended and customized in remarkable ways. Install additional functionality and change the look of your site using addons contributed by our community.
id: <a href="@drupal_extend">Kembangkan Drupal:</a> Perangkat lunak inti Drupal dapat dikembangkan dan disesuaikan dengan cara yang luar biasa. Pasang fungsionalitas tambahan dan ubah tampilan situs Anda menggunakan add-on yang disumbangkan oleh komunitas kami.

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
id: Tandai tautan ke grup komunitas Drupal kami yang aktif dan sumber dukungan.

en: <a href="@drupal_global_training_days">Global Training Days:</a> Helpful information for evaluating Drupal as a framework and as a career path. Taught in your local language.
id: <a href="@drupal_global_training_days">Hari Pelatihan Global:</a> Informasi bermanfaat untuk mengevaluasi Drupal sebagai kerangka kerja dan jalur karier. Diajarkan dalam bahasa lokal Anda.

en: <a href="@drupal_events">Upcoming Events:</a> Learn and connect with others at conferences and events held around the world.
id: <a href="@drupal_events">Acara Mendatang:</a> Belajar dan terhubung dengan orang lain di konferensi dan acara yang diadakan di seluruh dunia.

en: <a href="@drupal_community">Community Page:</a> List of key Drupal community groups with their own content.
id: <a href="@drupal_community">Halaman Komunitas:</a> Daftar grup utama komunitas Drupal dengan konten mereka sendiri.

en: Congratulations and welcome to the Drupal community.
id: Selamat dan selamat datang di komunitas Drupal.
