OpenChurch Theme (3.0.0-alpha5) - en to ja translation catalogue (39 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Search
ja: 検索

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Details
ja: 詳細

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Link color
ja: リンクの色

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Next Steps
ja: 次のステップ

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Get Started
ja: 使い始めましょう

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Primary menu
ja: プライマリーメニュー

en: First page
ja: 先頭ページ

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
ja: <em>フロントページのコンテンツがまだ作成されていません。</em>

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
ja: Drupalは素晴らしいデジタル体験を構築するためのオープンソースプラットフォームです。Drupalは<a href="@drupal_community">Drupalコミュニティ</a>によって作られ、使われ、教えられ、文書化され、提供されています。私たちのコミュニティは、<a href="@drupal_values">価値観</a>を共有する世界中の人々で構成されており、敬意を持って協力し合っています。私たちの好きな言葉は次のとおりです。

en: Come for the code, stay for the community.
ja: コードのために来たれ、コミュニティの一員でいつづけよ。

en: There are a few ways to get started with Drupal:
ja: Drupalを使い始めるには、以下の方法があります。

en: <a href="@drupal_user_guide">User Guide:</a> Includes installing, administering, site building, and maintaining the content of a Drupal website.
ja: <a href="@drupal_user_guide">ユーザーガイド：</a> Drupalウェブサイトのインストール、管理、サイトの構築、コンテンツの保守などについて記載されています。

en: <a href="@create_content">Create Content:</a> Want to get right to work? Start adding content. <strong>Note:</strong> the information on this page will go away once you add content to your site. Read on and bookmark resources of interest.
ja: <a href="@create_content">コンテンツの作成：</a>すぐに作業に取りかかりたいですか？早速コンテンツを追加しましょう。<strong>注意：</strong> このページの情報は、サイトにコンテンツを追加すると見えなくなります。先に続きを読み、興味のあるリソースをブックマークしてください。

en: <a href="@drupal_extend">Extend Drupal:</a> Drupal’s core software can be extended and customized in remarkable ways. Install additional functionality and change the look of your site using addons contributed by our community.
ja: <a href="@drupal_extend">Drupalの拡張：</a> Drupalのコアソフトウェアは、並外れた方法で機能拡張し、カスタマイズすることができます。コミュニティによって作成されたアドオンを使用して、追加機能をインストールしたり、サイトの見栄えを変更できます。

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
ja: アクティブなDrupalコミュニティグループやサポートリソースへのリンクをブックマークしてください。

en: <a href="@drupal_global_training_days">Global Training Days:</a> Helpful information for evaluating Drupal as a framework and as a career path. Taught in your local language.
ja: <a href="@drupal_global_training_days">グローバルトレーニングデイ：</a>Drupalをフレームワークとして、またキャリアパスとして評価するための役立つ情報です。あなたのローカル言語で教わることができます。

en: <a href="@drupal_events">Upcoming Events:</a> Learn and connect with others at conferences and events held around the world.
ja: <a href="@drupal_events">開催予定のイベント：</a>世界各地で開催されるカンファレンスやイベントで、学んだり仲間とつながることができます。

en: <a href="@drupal_community">Community Page:</a> List of key Drupal community groups with their own content.
ja: <a href="@drupal_community">コミュニティのページ：</a>独自のコンテンツを提供する重要なDrupalコミュニティのリストです。

en: Get support and chat with the Drupal community on <a href="@drupal_slack">Slack</a> or <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. When you’re looking for a solution to a problem, go to <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.
ja: <a href="@drupal_slack">Slack</a>や<a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>でDrupalコミュニティとチャットしたりサポートを受けられます。問題の解決方法を探している時は、<a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>にアクセスしましょう。

en: Congratulations and welcome to the Drupal community.
ja: おめでとうございます、Drupalコミュニティへようこそ。
