OpenChurch Theme (3.0.0-alpha5) - en to sv translation catalogue (42 entries)

en: Content
sv: Innehåll

en: Search
sv: Sök

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Footer
sv: Sidfot

en: Custom
sv: Anpassad

en: Details
sv: Detaljer

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Sidebar
sv: Sidospalt

en: Link color
sv: Länkfärg

en: Tabs
sv: Flikar

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Content Above
sv: Innehåll Över

en: Content Below
sv: Innehåll Under

en: Next Steps
sv: Nästa steg

en: Pagination
sv: Paginering

en: Get Started
sv: Kom igång

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Last page
sv: Sista sidan

en: Primary menu
sv: Primär meny

en: First page
sv: Första sidan

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
sv: <em>Du har inte skapat något innehåll för startsidan än.</em>

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
sv: Drupal är en öppen källkodsplattform för att bygga fantastiska digitala upplevelser. Den är gjord, används, lärs ut, dokumenteras och marknadsförs av <a href="@drupal_community">Drupal-communityt</a>. Vår gemenskap består av människor från hela världen med en delad uppsättning <a href="@drupal_values">värderingar</a>, som samarbetar på ett respektfullt sätt. Som vi gillar att säga:

en: Come for the code, stay for the community.
sv: Kom för koden, stanna för gemenskapen.

en: There are a few ways to get started with Drupal:
sv: Det finns flera sätt att komma igång med Drupal:

en: <a href="@drupal_user_guide">User Guide:</a> Includes installing, administering, site building, and maintaining the content of a Drupal website.
sv: <a href="@drupal_user_guide">Användarguide:</a> Innehåller installation, administrering, byggande av webbplatser och underhåll av innehållet på en Drupal-webbplats.

en: <a href="@create_content">Create Content:</a> Want to get right to work? Start adding content. <strong>Note:</strong> the information on this page will go away once you add content to your site. Read on and bookmark resources of interest.
sv: <a href="@create_content">Skapa innehåll:</a> Vill du börja jobba direkt? Börja lägga till innehåll. <strong>Obs!</strong> informationen på den här sidan försvinner när du lägger till innehåll på din webbplats. Läs vidare och bokmärk resurser av intresse.

en: <a href="@drupal_extend">Extend Drupal:</a> Drupal’s core software can be extended and customized in remarkable ways. Install additional functionality and change the look of your site using addons contributed by our community.
sv: <a href="@drupal_extend">Utöka Drupal:</a> Drupals kärna kan utökas och anpassas på många sätt. Installera ytterligare funktionalitet och ändra utseendet på din webbplats med tillägg från vår community.

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
sv: Bokmärk dessa länkar till våra aktiva Drupal-gemenskapsgrupper och supportresurser.

en: <a href="@drupal_global_training_days">Global Training Days:</a> Helpful information for evaluating Drupal as a framework and as a career path. Taught in your local language.
sv: <a href="@drupal_global_training_days">Globala träningsdagar:</a> Användbar information för att utvärdera Drupal som ett ramverk och som en karriärväg. Undervisas på ditt lokala språk.

en: <a href="@drupal_events">Upcoming Events:</a> Learn and connect with others at conferences and events held around the world.
sv: <a href="@drupal_events">Kommande evenemang:</a> Lär dig och få kontakt med andra på konferenser och evenemang som hålls runt om i världen.

en: <a href="@drupal_community">Community Page:</a> List of key Drupal community groups with their own content.
sv: <a href="@drupal_community">Community-sida:</a> Lista över viktiga Drupal-grupper med eget innehåll.

en: Get support and chat with the Drupal community on <a href="@drupal_slack">Slack</a> or <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. When you’re looking for a solution to a problem, go to <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.
sv: Få support och chatta med Drupal-communityt på <a href="@drupal_slack">Slack</a> eller <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. När du letar efter en lösning på ett problem, gå till <a href="@drupal_answers">Drupal Answers på Stack Exchange</a>.

en: Hero (full width)
sv: Hero (full bredd)

en: Congratulations and welcome to the Drupal community.
sv: Grattis och välkommen till Drupal-gemenskapen.
