Open Collective (1.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Tags
id: Tag

en: ERROR
id: Kesalahan

en: root
id: akar

en: View
id: Lihat

en: name
id: nama

en: Year
id: Tahun

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Month
id: Bulan

en: Amount
id: Jumlah

en: Debug Mode
id: Mode Debug

en: Payment
id: Pembayaran

en: Example
id: Contoh

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: Color
id: Warna

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Commerce
id: Perdagangan

en: Manual
id: Petunjuk

en: Limit
id: Batas

en: Query
id: Kueri

en: Fixed
id: Tetap

en: The message has been sent.
id: Pesan sudah dikirim.

en: White
id: Putih

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Blue
id: Biru

en: Context
id: Kontek

en: Account
id: Keanggotaan

en: Or
id: Atau

en: Errors
id: Kesalahan

en: Australian Dollar
id: Dollar Australia

en: Credit card
id: Kartu kredit

en: And
id: Dan

en: Payment Method
id: Metode Pembayaran

en: Warnings
id: Peringatan

en: Bank Transfer
id: Transfer Bank

en: orders
id: pesanan

en: Checked
id: Terpilih

en: The @type %title has been deleted.
id: Jenis @type %title telah dihapus.

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Status Details
id: Rincian Status
